BUGÜN GÜNLERDEN ÇANAKKALE

18 MART...BUGÜN GÜNLERDEN ÇANAKKALE

BUGÜN GÜNLERDEN ÇANAKKALE
Foto:internet
Nusret Karaca/İstanbul
 
...
 
18 MART ...1915......Tam104 yıl oldu.. Bir asırı geçti.1.Dünya Savaşının başlamasına neden olan emperyalist güçler kapımıza aç kurtlar gibi dayanmış.Yanlarında ne için,kimin için savaştıklarını bile anlayamamış sömürge askerleri..Birine sormuşlar:"Niçin savaşıyorsunuz?Siz o kadar uzaklardan, buradakileri tanır mısınız?
 
Cevap ilginç"Ben ülkemde boksörüm,kavga var dediler geldim"...Ya diğerleri ,savaştıklarıylasigaralarını,yiyeceklerini paylaşanlar,yaralı düşmanını taşıyanlar?...Osmanın zor döneminden yararlanmaya çalışanlar birlik olmuş avını parçalamaya,paylaşmaya çalışıyorlar.Savaştan savaşa koşuşturan cepheden cepheye yetişmekten ailelerini unutan gencecik insanlar
 
............
 
Ya Mustafa Kemal olmasaydı,ya bu gencecik çocuklar direnmeseydi,ya Seyyidler kaldıramayacakları yükün altına girmeseydi?
.............
Bugün kaleminin ucuna takıldı yine Kocai Seyyid.Hani o yokluk içinde ölen,miras olarak ailesine yalnızca giysilerini bırakabilen Seyyid Onbaşı
..........
1889 yılında Balıkesir /Havran/Çamlık köyünde doğan Seyyid,fakir bir ailenin çocuğudur.hHayvangüderek,zeytin toplayarak geçimini sağlar.Mektep görmez ama iyi kötü meramını anlatacak kadar yazar/okur bir eğitimi vardır.Güzel Kur'an-ı Kerim okur.Pehlivan yapılıdır,ona "KOCA" lakabını yakıştırır çevredekiler.Balkan harbi derken kendini Çanakkale de bulur.Kilitbahir Mecidiye tahtasında görev alır.
............
İngiliz,Fransız Çanakkale ya yüklenir.Yanlarında Avustralyalı,Yeni Zelandalı sömürge güçleri.Siperle
rimiz zorlanır.Adeta göğe yükselir.Ocean ve Oueen Elizabeth zırhlıları Kilitbahir önlerine gelir.Yoğun ateş.Koca Seyyid gözünü açtığında bir sıhhiyelinin yanında bulur kendini.Kırık bir top vardır.Seyyid 276 kiloluk mermiyi gözüne kestirir,kavrar ve yanındaki Niğdeli Ali nin yardımıyla sırtına atar.6 basamak çıkar ve mermiyi namluya koyar.
...........
Sonrasına gelince...Atılan top mermilerinden biriyle Ocean ın dümen tertibatı devreden çıkar.Nusret in döşediği mayınlardan birine toslar.Kumandan Cevat Paşa Koca Seyyid i alnından öper.Onbaşı rütbesi takar.Şeyyid Onbaşı izin ve para tekliferini kabul etmez.İlerde o mermiyi nasıl kaldırdığı sorulur."Cenab ı Hakkın yardımıyla" der.Çünkü Seyyid o ağırlıktaki bir mermiyi o günün koşullarında nasıl kaldırmıştır ? Belki kendi bile bu soruya verdiği cevabın dışında bir cevap bulamamıştır düşündüğünde.
...........
Koca Seyyid 1918 de terhis olur.Yunanlılar Ayvalık ve Edremit e girer.Silahını kapar,dağlara çıkar çarpışır.Sonraları köyüne döner.Dal budak toplayarak,odun kömürü yaparak geçinir.1939 yılında vefat eder.
...........
Bugün 18 Mart..BugünGünlerden tarih..bugünGünlerden Çanakkale...Bugünacıyla ve gözyaşıyla zaferin sevincin birbirine karıştığı gün...BugünGünlerden Koca Seyyid...BugünGünlerden Çanakkale kahramanıYÜCE ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK