Bugünden İtibaren Made İn Turkey Değil ''Made İn Türkiye ''

Yerli otomobilin tanıtımı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Uyarısı ile , "Made in Turkey değil, Made in Türkiye" yazın diyerek fondaki yazıyı değiştirilmişti. O uyarıdan yaklaşık iki yıl sonra genelge yayınlandı.

Bugünden İtibaren Made İn Turkey  Değil ''Made İn Türkiye ''
Bugünden İtibaren Made İn Turkey  Değil ''Made İn Türkiye ''

Yerli otomobilin tanıtımı sırasında Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın  Uyarısı ile , "Made in Turkey değil, Made in Türkiye" yazın diyerek fondaki yazıyı değiştirilmişti. O uyarıdan yaklaşık iki yıl sonra genelge yayınlandı..

2022 senesinde resmi olarak satışa sunulacak olan yerli otomobilin tanıtımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılılmıştıTarihi ana tanıklık ettiğimiz tanıtımda, arka fonda "Made in Turkey" yazısı yer almıştı.

"MADE IN TÜRKİYE"

Yerli otomobille poz veren Erdoğan'ın dikkatini arkadaki 'Turkey' yazısı çekti.  Erdoğan'ın uyarısıyla yazı, "Made in Türkiye" şeklinde değiştirildi.

2019 yılında gerçekleşen bu olaydan sonra  3 Aralık 2021 yılı itibari ile Türkiye'nin ihraç ürünlerinde artık "Made in Turkey" yerine "Made in Türkiye" ibaresi kullanılacak.Devletler ve uluslararası kuruluşlarla olan her türlü faaliyet ve yazışmada da "Turkey", "Turkei", "Turquie" ibareleri yerine "Türkiye" ibaresi kullanılacak.Bu gelişme Cumhurbaşkanın yayınlamış olduğu bir kararname ile resmi gazetede yayınlandı.

EkşiHaber