Bush’tan Irak Gafı

ABD’nin eski Başkanlarından George W. Bush, Ukrayna yerine yanlışlıkla Irak diyerek, “Irak’ın işgalinin haksız ve acımasız olduğunu” söyledi. Dallas şehrindeki bir etkinlikte konuşan Bush, Rusya’nın Ukrayna işgalini eleştirirken, Irak gafı yaptı

Bush’tan Irak Gafı
George W. Bush 2001-2009 yıllarında ABD Başkanlığı yapmıştı

ABD’nin eski Başkanlarından George W. Bush, Ukrayna yerine yanlışlıkla Irak diyerek, “Irak’ın işgalinin haksız ve acımasız olduğunu” söyledi.

Dallas şehrindeki bir etkinlikte konuşan Bush, Rusya’nın Ukrayna işgalini eleştirirken, Irak gafı yaptı.

2003 yılında Irak’ın işgali sırasında ABD Başkanı olan Bush, “Rusya’da denge ve denetleme yok. Tek bir adamın Irak’ı işgali tamamen haksız ve acımasızcadır” diye konuştu. Yanlışlıkla Irak dediğini farkeden Bush, “Ukrayna demek istedim” dedi.

Yaptığı hatayı yaşına bağlayan ve 75 yaşında olduğunu söyleyen Bush’un sözleri dinleyiciler arasında gülüşmelere neden oldu.

2001-2009 yıllarında ABD Başkanı olan George W. Bush’un sözleri Dallas News gazetesi muhabirinin sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla kısa sürede yayıldı.

Irak’ın işgalinde gerekçe gösterilen kitle imha silahları hiçbir zaman bulunamamış, işgal yüzbinlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve yerlerinden olmasına neden olmuştu.