Büyükelçiden Sanata ve Sanatcıya Destek

'' 60 Yıl - 60 Portre '' Belgesel Sanat Projesini  yürüten Sanatçı Refik Tekinalp ve İşadamı Salih Taşdirek,  Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

Büyükelçiden Sanata ve Sanatcıya Destek
Görüşmenin anısına Büyükelçi A.BaşarŞen'e Tekinalp'ın İstanbul Koleksiyonundan ''İstanbul Renkli Şehir'' adlı çalışma takdim edildi.

Berlin-

'' 60 Yıl - 60 Portre ''

Belgesel Sanat Projesini  yürüten Sanatçı Refik Tekinalp ve İşadamı Salih Taşdirek,  Berlin Büyükelçisi A.Başar Şen'i makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

Türk - Alman İş Gücü Anlaşması'nın 60. yıl dönümü anısına yürütülen projenin kapsamı ve hangi aşamada olduğuna ilişkin, bilgi alan  Büyükelçi Şen, Belgesel Sanat Projesi hakkında yapılan açıklamaları ilgiyle dinledi.

Tekinalp ve Taşdirek  projelerinin içeriğini  ve pandemi dolayısı ile  yavaşlayan çalışmalarında  yaptıkları zorunlu değişikliği, şöyle açıkladılar:

Öncelikle projenin katılımcılarının, Tekinalp tarafından 80x100 cm. ölçülerinde resimleri yapılmakta, ayrıca birer sayfalık mesleki özgeçmişleri kaleme alınmaktadır. Ortaya çıkan çalışmalar sergilenecek,  Türkçe ve Almanca olarak iki ayrı kitap halinde yayımlanacaktır.

Türk - Alman İş Gücü Anlaşması'nın 60. yıl dönümü hedeflenerek başlanan çalışmalarda, pandemi dolayısıyla oluşan gecikme, projenin kapsamının  genişletilmesi  ve süresinin uzatılması ile aşıldı.

''60 Yıl - 60 Portre Artı'' 

Bu bağlamda projenin adı  ''60 Yıl - 60 Portre Artı'' (60 Jahre - 60 Portraits Plus) olarak güncellendi. İçeriği aynı olmakla birlikte, Belgesel Sanat Projesi  bu kez  Almanların da projeye dahil edilmesi ile sürdürülmektedir.

Böylelikle günümüz Türk - Alman ilşkilerinde,  Almanların konumuna da ışık tutulmaktadır.

Açılış Sergisi, Berlin Türk Büyükelçiliği'nde

Projenin ilerleyen aşamalarının Berlin Büyükelçiliğinde  bağlantılı olarak sürdürülmesinin belirlendiği görüşmede;

80 ile 90 arasında üst düzey Türk ve Almankatılımcının yer alacağı Belgesel  Sanat Projesinin açılış sergisinin, Berlin Büyükelçiliğimizde yapılabileceğini ifade eden Büyükelçi  Şen, çalışmaların içeriğinden ve geldiği aşamadan duyduğu memnuniyeti belirterek, projeyi desteklediklerini ifade etti.

Sözlü ve yazılı olarak yapılan  sunumda, Projenin Koperasyon Partnerleri: Frankfurt'ta KUBI Derneği (Gesellschaft für Kultur und Bildung) yanısıra Mannheim'da DTI (Deutsch - Turkisch Institut) ile yürütülen çalışmalar hakkında Büyükelçi Şen'e bilgi verildi. 

Berlin Büyükelçiliğimiz Müsteşarı (Erste Botschaftsrätin) Fulya Yücekök'ün de yer aldığı  görüşmede, Projenin katılımcılarından: Dr. Dilek Gürsoy, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, İşadamı Mustafa Baklan, Pedagog Arif Arslaner, Almanya Türk Mühendisler ve Mimarlar Birliği  Başkanı - Makina Mühendisi Demir Ceylan, İşadamı ve Frankfurt Türkgücü Futbol Takımı Başkanı Hüseyin Adalı, Makina Mühendisi Tamer Cansız yanısıra  Alman katılımcılardan işadamı ve Mönchengladbach Futbol Kulübü Başkanı Rolf Königs hakkında sunum yapıldı.

Berlin'de yapılacak açılış sergisinin yanısıra, Ankara ve İstanbul'da  sürmesi planlanan sergiler, Almanya'da Başkonsolosluklarımızın olduğu şehirlerde devam edeceği iletildi.

Berlin Büyükelçimiz Başar Şen'e, Belgesel Sanat Projesine ilişkin olarak yapılan sunum; karşılıklı olarak iyi çalışmalar  ve tekrar görüşme dileklerinin dile getirilmesiyle sona erdi.


Görüşmenin anısına Büyükelçi A.BaşarŞen'e Tekinalp'ın İstanbul Koleksiyonundan ''İstanbul Renkli Şehir'' adlı çalışma takdim edildi.

İlgili Haber


Arşiv