Büyükelçilik: "Yeniden Kiev'e Döndük"

Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği, “Geçici bir süre için faaliyetlerimizi, tahliye çalışmalarında lojistik merkezimize dönüşen Çernivtsi kentine kaydırmıştık. Bugün itibarıyla Kiev’e, evimize döndük" açıklamasında bulundu

Büyükelçilik: "Yeniden Kiev'e Döndük"

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, faaliyetlerini yeniden Ukrayna’nın başkentinde sürdüreceğini açıkladı.

Elçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Geçici bir süre için faaliyetlerimizi, tahliye çalışmalarında lojistik merkezimize dönüşen Çernivtsi kentine kaydırmıştık. Bugün itibarıyla Kiev’e, evimize döndük. Konsolosluk hizmetleri dahil faaliyetlerimizi Panasa Mirnoho 22 adresindeki binamızdan yürütmeye devam edeceğiz” denildi.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, Ukrayna işgali başlamasının ardından 11 Mart’ta geçici olarak Çernivtsi şehrine taşınmıştı.

Bu arada, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere NTV’ye yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarının durumuyla ilgili şimdiye kadar 16 bin 700 kişinin tahliyesinin sağlandığını söyleyerek, tahliye işlemlerinin farklı yollardan süreceğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Mariupol kentindeki sivillerin tahliyesi için Rus ve Ukraynalı yetkililerle koordineli çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, “Kısa zaman içerisinde olumlu gelişmeler bekliyoruz” demişti.