Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan Berlin'de İz Bıraktı

Türk Sanat Müziği Sanatcıları Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan ,Berlin Klasik Türk Müziği Derneği (BKTMD) Korosunun hazırladığı müzik programı büyük ilgiyle izlenmişti.

Berlin-

Türk Sanat Müziği Sanatcıları   Canan Sezgin Geylan ve Yahya Geylan , Berlin Klasik Türk Müziği Derneği (BKTMD) Korosunun hazırladığı müzik programı büyük ilgiyle izlenmişti. Sanatcılarla yaptığımız röportajlarla kendilerini tanıma imkanı bulduk.

Canan Sezgin Geylan Kimdir ?

Müzisyen, Türk Sanat Müziği Ses ve Saz Sanatçısı, Besteci, Keman Sanatçısı. Türk Sanat Müziği sanatçısı Yahya Geylan eşidir. 1972 yılında Samsun’da doğdu.1979 yılında Mustafa Besen Hoca’dan, önce mandolin, sonra keman dersleri alarak müzik eğitimine başladı. İlk ve orta öğrenim yıllarında yarı zamanlı olarak Samsun Bld. Konservatuarı’na devam etti, bu kurumun tüm konser, turne, radyo-tv programlarına katıldı, tüm hocalarından faydalandı. Uzun yıllar babası M. Muhterem Sezgin’le üslûp tavır çalışan sanatçı, babasının geniş arşivi sayesinde önemli ses ve saz üstadlarını dinleyerek kendini geliştirdi.

1988’de TRT’nin açtığı ‘Ön dinleme’ sınavında başarılı oldu ve bu tarihten itibaren TRT’de birçok radyo ve tv programına konuk olarak katıldı.1990’da TRT ve Kültür Bakanlığının ortaklaşa açtıkları Türk Müziği Çocuk Şarkıları Beste Yarışmasında mansiyon ödülü aldı.1990’da Kültür Bakanlığı’nın açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda keman sanatçısı olarak göreve başladı. Aynı yıllarda Samsun Belediye Konservatuarı’nda öğretim üyeliği ve Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu şefliği yaptı.

Gazi Ünversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı mezunu olan sanatçı, 1997’de YKB projesi olan Emel Sayın ve Modern Folk Üçlüsü ile ‘İstanbul Şarkıları’ konser ve turne programında yeraldı.1995-2005 yılları arasında Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’ndaki göreviyle birlikte TRT Ankara Radyosu’nda İstisna Akitli Ses ve Keman Sanatçısı olarak çalıştı, birçok radyo ve tv programında yer aldı.

2006 yılında TRT İzmir Radyosu Ses Sanatçısı Yahya Geylan ile evlendi, 2006-2015 yılları arası İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yaptı.2013’te TRT Müzik yapımı ‘Bir Yay Bir Mızrap’ isimli TV programı eşi ile birlikte ilk projeleri olup, 2015’te ‘Aşkın Dansı’ isimli ilk albüm çalışmalarını gerçekleştirdiler.

TRT repertuarında besteleri olan sanatçı, şu an Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda görevini sürdürmektedir.

Canan Sezgin Geylan,  Türk Sanat Müziği sanatçısı Yahya Geylan ile evli olup, Ayşegül adında bir kız çocuğu annesidir. 

Albümleri: 

Sizden Biri - 2010

Aşkın Dansı - 2015

Üsküdar Musıki Cemiyeti / Büyük Musıki Mirasımız / Türkiye'nin İlk Musıki Mektebi Vol. 3 (Üsküdar Musıki Cemiyetinin 100. Kuruluş Yılı Anısına) - 2017 

Popüler Şarkıları: 

Aşk Denilen Ateşe Yanalım mı

Aşka Çağrı

Aşkın Dansı

Ben Sana Gönül Vereli

Bize Oldu Olan

Bülbülüm Altın Kafeste

Canımın Ta İçisin Sen

Darıldın mı Gülüm Bana

Hasret

Kadehinde Zehir Olsa Ben İçerim Bana Getir

Maksadım Birazcık Yine Naz Yapmaktı

Rüzgar Uyumuş Ay Dalıyor

Sevemedin Beni Canım

Söyle Naz mı Bu Kaş Çatış

Söyle Niçin Benden Kaçtın

Şarkımı Senin İçin Yazdığımı Bilseydin

Vay Sürmeli

 KAYNAKÇA: Cânan Sezgin Geylan (turksanatmuzigi.org, 15 Mart 2018), Yahya Geylan (turksanatmuzigi.org, 28 Mart 2018), Canan & Yahya Geylan ile Hayat Sanat - TRT 2 (trt2.com.tr, 27 Eylül 2019), Canan Sezgin Geylan - İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu (idtmt.org, 25.03.2020), Canan Sezgin (eksisozluk.com, 25.03.2020), Canan Sezgin Geylan (karnaval.com, 25.03.2020), Canan Sezgin Geylan Profilleri (Facebooktr-tr.facebook.com, 25.03.2020).

Yahya Geylan Kimdir?

Müzisyen, şarkıcı, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı. 26 Mart 1973 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Dumlupınar İlkokulu, Beştepeler Lisesi ve Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra; 1990 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı ses eğitimi bölümü sınavını kazanmış ve 1996 yılında birincilikle mezun olmuştur.

1992 yılında TRT’nin açtığı “İstisna akitli ses sanatçılığı sınavı” ile kuruma girmiştir. 2002 yılında “Yetişmiş ses sanatçısı” sınavını kazanmış ve halen kurumun İzmir Radyosu’nda görev yapmaktadır.

Yahya Geylan, ayrıca Akın Özkan, Mustafa Erses, Avni Anıl, Kutlu Payaslı, Mahmut Bilki, Selim Öztaş ve İsmail Olgay gibi değerli bestekâr ve ses sanatçılarından ders almış, yurt içi ve dışı pek çok konsere katılmış, T.R.T.’nin çeşitli programlarında görev almıştır.

Kendisi gibi Türk Sanat Müziği sanatçısı  olan Canan Sezgin ile evli olan Yahya Geylan, Ayşegül adında bir kız çocuğu babasıdır. 

Albümleri:
Sanat Yılında Amir Ateş Şarkıları · 2020
kın Dansı · 2015 

Popüler Şarkıları:
Aşk Denilen Ateşe Yanalım mı
Aşka Çağrı
Aşkın Dansı
Ben Sana Gönül Vereli
Bize Oldu Olan
Bülbülüm Altın Kafeste
Canımın Ta İçisin Sen
Darıldın Mı Gülüm Bana
Hasret
Maksadım Birazcık Yine Naz Yapmaktı
Rüzgar Uyumuş Ay Dalıyor
Söyle Naz Mı Bu Kaş Çatış
Söyle Niçin Benden Kaçtın
Şarkımı Senin İçin Yazdığımı Bilseydin
Vay Sürmeli
Yüce Dağlar Göğe Varmış Aşamam 

KAYNAK: Yahya Geylan (eksisozluk.com, 2 Mart 2013), Canan Sezgin Geylan & Yahya Geylan... "Aşkın Dansı" (magazinkolik.com, 4 Eylül 2015), Yahya Geylan (turksanatmuzigi.org, 28 Mart 2018), Canan & Yahya Geylan ile Hayat Sanat (trt2.com.tr, 27 Eylül 2019), Canan Sezgin Geylan - İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu (idtmt.org, 25.03.2020), Yahya Geylan (Facebooktr-tr.facebook.com, 25.03.2020), Canan Sezgin Geylan & Yahya Geylan Eserleri (idefix.com, 25.03.2020).

Berlin Klasik Türk Müziği Korosu Hakkında 

Berlin Klasik Türk Müziği Korosu 1988 yılında, Necati Gürbaca, Özcan Erkan, Mürüvvet Erkan ve Remzi Altıok´un gişimiyle kuruldu. 1996 yılında dernekleşerek dernekler kütüğüne kaydını yaptırdı. 1 Ocak 1999 tarihinde kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alındı.

Dernek politik, dini ve dünya görüşü bağımsızdır.

Dernek faaliyetlerindeki hedefini, kendi kültür değerlerimiz içerisinde önemli bir yeri olan, geleneksel müziğimize sahip çıkmak, onu yaşatmak, yaymak ve burada yaşayan genç kuşaklara tanıtarak kültürel kimliğin korunmasına hizmet etmek olarak görmekteyiz. Derneğimiz Avrupa ve Almanya'da, bu alanda çalışma yapan gruplar arasında en eski, üye sayısı ile en büyüklerinden biridir.

Dernek farklı nesiller bir arada şarkılarımızı söylüyor ve kültürümüzü yeni kuşaklara aktarıyoruz. Geldiğimiz topluma uyum sağlamakla beraber benliğimizi ve kültürel benliğimizi unutmuyoruz. Kökü 1200lü yıllara uzanan bu kültürümüzün yaşamasına çaba gösteriyoruz.

Çeşitli meslek ve yaş gruplarından bir araya gelen müzik tutkunu insanlar, Türk Klasik Müziğimizin inceliklerini düzenli olarak, haftada bazen iki, bazen üç gün bir araya gelerek icra ediyorlar.

Klasik Türk Müziğimizin geleneksel yapısından ödün vermeden icra eden, yıllardır Berlin ve Almanya'nın ceşitli kentlerinde sayısız konserler veren koromuz, bu anlayışıyla basının ve müziksever dinleyicilerimizin, haklı beğenisini ve de saygınlığını kazanmıştır.

Konserler Türkiye’den değerli bestekarları, solistleri, müsizyenleri Berlin’e davet etmekteyiz

Bugüne kadar yapmış olduğumuz konserlerden bazı örnekler verecek olursak:

16 Aralık 2000 yılında Berlin Kültür Senatörlüğünün de desteğiyle, tüm Berlin’lilerin, Türk ve Alman basınının da büyük ilgi gösterdigi “Şarkılarımız Kardeştir” başlığı altında başarılı bir Türk-Yunan konseri verdik. Yunanlı dostlarımızla ortak kültürümüzü – şarkılarımızı – dostluğumuzu yakınlaşmamızı pekiştirdik.

Koromuz 19. Mayıs 2001 yılında Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında dünyaca ünlü şairimiz Nazim Hikmet’in ‘Kurtuluş Savaşı Destanı’ nı şiirler ve şarkılarla sahneye koydu.

Derneğimiz, müziğimizi Alman ve diğer kültürlerden gelen topluluklara tanıtımında etkin bir rol oynayarak, kültürler arası diyaloğun gelişimine de önemli katkıda bulunmaktadir.

2001 yılında Türkiye’den Almanya’ya göçün 40. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Berlin Kültür Senatörü Adrienne Göhler himayesinde „Hoşgörü ve İnsanlik İçin Klasik Dostluk Şarkıları“ başlığı altında Türk – Alman konseri verdi.

Sanat çeşitli kültürler ve halklar arasındaki farkı aradan kaldıracak önemli bir unsurdur. Sanat ve kültürle insanlar kendilerine ortak bir dil bulurlar. Bu da Alman toplumunundaki kültür zenginliğinin olusmasına katkıda bulunur.

Konserlerimiz genellikle halen görevde olan veya geçmis Berlin Kültür Senatörlerinin,Türkiye Büyük Elçisinin, Türk Konsolosluk mensuplarının, milletvekillerinin, şeref misafirlerinin, basın mensuplarının ve bizlere maddi destek veren sponsorlarımızın (ki onlara her zaman teşekkür borçluyuz) katıldığ büyük bir şölen havasında geçer.

Derneğimiz 8 Haziran 2003 yılında Berlin Klasik Türk Müziği Derneğinin kuruluşunun 15. yıl dönümünü ünlü bestekar Avni Anıl ın 60. sanat yıl dönümü ile birlikte, bestekarımızın seçkin eserlerini „Istanbul Sazendeleri“ ile birlikte icra ederek RBB sahnesinde kutladı.

4 Aralık 2004 tarihinde , ‚Evangelist Paul-Gerhardt-Kilise Korosu’ ve „Kol Simcha“, „Synagoge Pestalozzistraße“ yahudi cemaati koroları ile birlikte „Dinler Arasi Dialog 1“ konserini, ardından 26 Kasım 2005 tarihinde „Dinler Arası Dialog 2“,Paul-Gerhardt-Kilise Korosu ve Gospel Korosu der Wicherngemeinde, Shalom-Chor Berlin, Shalom hristiyan – yahudi korolar birliği Berlin-Brandenburg ile birlikte dini müziklerden örnekler verdik.

07.05.2007 tarihinde RBB konser salonunda Koromuz „Unutulmayan Bestekerlar“ başlığı altında düzenlediğimiz konserde yahudi, ermeni ve rum bestekarlarının unutulmaz eserlerini icra etti. Konsere konuk solist olarak TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı ve koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul katıldı.