Çavuşoğlu: ‘S-400’ler Satın Alındı Geri Adım Atmayacağız’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Washington temasları çerçevesinde Atlantik Konseyi, German Marshall Fund ve Münih Güvenlik Konferansı tarafından düzenlenen “Türkiye’nin NATO’daki Rolü ve Bölgesel Güvenlik” konulu panelde konuştu

Çavuşoğlu: ‘S-400’ler Satın Alındı Geri Adım Atmayacağız’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Washington temasları çerçevesinde Atlantik Konseyi, German Marshall Fund ve Münih Güvenlik Konferansı tarafından düzenlenen “Türkiye’nin NATO’daki Rolü ve Bölgesel Güvenlik” konulu panelde konuştu.

Çavuşoğlu panelde yaptığı konuşmada Rusya’dan alınması planlanan S-400 füzeleri konusuna da değindi. Çavuşoğlu, “S-400’ler alındı, geri adım atmayacağız” dedi. Konu, Washington-Ankara arasında önemli bir sorun teşkil ediyor.

Çavuşoğlu bununla birlikte Türkiye’nin Amerika’ya S-400’lerin Amerika’ya ya da NATO askeri teçhizatına tehdit olup olmadığını belirlemek için bir teknik çalışma grubu oluşturulmasını önerdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, S-400’lerin NATO sistemine entegre edilmeyeceğini de vurguladı.

Dışişleri Bakanı, Amerika Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a önceki yönetimin Patriot satışı yapmamasını hata olarak gördüğünü söylediğini aktardı.

Çavuşoğlu, Patriot satışıyla ilgili son anda bir teklifin geldiğini ancak satışın onaylanacağı garantisi verilmediğini belirtti.

Çavuşoğlu konuşmasında, bütün ülkelerin Suriye’yi terketmesi gerektiğini kaydetti ve Amerika’nın PKK ve YPG’yle işbirliği yaptığını, bunun da Türkiye için tehdit olduğunu söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’den çekilme süreciyle ve F-35’lerin teslimatıyla ilgili Amerika’dan farklı açıklamaların geldiğine de dikkat çekti.

Konuşmasında Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesine de değinen Dışişleri Bakanı, "Rusya'nın Kırım'ı ilhakını hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz, yasa dışı olarak görüyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, Washington'da çeşitli temaslarda bulunacak. Yerel saatle akşam 5'te Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel'la görüşecek. Çavuşoğlu daha sonra yerel saatle akşam 6'da da NATO'nun 70. kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılacak.