Çavuşoğlu’dan S-400 Yanıtı: ‘Erteleme Ya da Durdurma Yok’

 Çavuşoğlu’dan S-400 Yanıtı: ‘Erteleme Ya da Durdurma Yok’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Amerika arasında gerginliğe yol açan S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının erteleneceği yönündeki iddiaları yanıtladı. Çavuşoğlu, S-400’lerin ertelenmesi ya da durdurulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 hava savunma sistemlerinin NATO savunma sistemleriyle uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçaklarına karşı tehdit oluşturacağı görüşünde. Çavuşoğlu, Türkiye’nin ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu kaydetti. Tarafların karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Reuters’a konuşan Amerikalı kaynaklar, Washington’un Temmuz’da teslim edilmesi planlanan S-400’lerin ertelenmesi karşılığında Ankara’nın ortak çalışma grubu teklifine sıcak bakacağını kaydetti. Ancak Çavuşoğlu ne erteleme ne de iptalin gündemde olduğunu söyledi.

F-35'lerin teslimatına karşı ABD'de bir tasarı daha

Öte yandan Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu'nun savunma bütçesinden sorumlu alt komisyonunda sunulan bir harcama tasarısının ilk versiyonuna, Türkiye'nin ABD'den F-35 savaş uçaklarının teslimatını engellemeye yönelik bir madde eklendi.

690 milyar dolarlık harcama tasarısının küçük bir parçası konumundaki sözkonusu madde, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatı için federal bütçeden kaynak aktarılmasını yasaklıyor. Bu maddeyle örneğin, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatında yakıt ya da pilotlar için harcama yapılmasına izin verilmeyecek ve böylece bu savaş uçaklarının Türkiye'ye gidişi engellenecek.

Bugüne dek diğer NATO müttefiklerinin de parçası olduğu F-35 üretim programının ortağı Türkiye'ye ABD'den 4 savaş uçağı teslim edildi ancak uçaklar halen Amerika'da ve Türkiye'ye fiziken taşınmış değil. Uçakları kullanacak Türk pilotların Amerika’daki eğitimi de devam ediyor.

Tasarının bu haliyle yasalaşması için önce Demokratlar'ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, ardından da Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'dan geçmesi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması gerekiyor. Trump, savunma harcamaları için 690 milyar dolardan fazlasını, 750 milyar dolarlık bir tahsisat talep ediyor.

Daha önce de Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komisyonu’nda Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini alması halinde Türkiye'ye F-35 savaş uçağı satışının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısı sunulmuştu

S-400 krizi Amerika ile Türkiye arasında uzun süredir yaşanan diplomatik anlaşmazlıkların son halkası. İki ülke arasında Fethullah Gülen’in iadesi, Amerika’nın Türkiye’deki diplomatik misyon çalışanlarının tutuklu yargılanması, Ortadoğu ve Suriye’deki iç savaşa ilişkin politika farklılıkları, İran’a yönelik yaptırımlar gibi bir dizi sorun bulunuyor.