Çifte Vatandaşlığı SPD Milletvekillerine Sorduk.

Almanya’da koalisyon hükümeti tarafından daha önce üzerinde anlaşmaya varılan ve geçtiğimiz haftalarda kamuoyuna duyurulan Alman vatandaşlığına geçme koşullarını kolaylaştırma planı, hem hükümette hem de mecliste krize neden olmuştu.

Çifte Vatandaşlığı  SPD Milletvekillerine Sorduk.
Foto:Lina Andres

Almanya’da koalisyon hükümeti tarafından daha önce üzerinde anlaşmaya varılan ve geçtiğimiz haftalarda kamuoyuna duyurulan Alman vatandaşlığına geçme koşullarını kolaylaştırma planı, hem hükümette hem de mecliste krize neden olmuştu.

Reform planına ana muhalefet Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi sert tepki göstermiş  değişikliğe önce destek veren koalisyon ortağı FDP’nin, son anda karşı çıkması tartışmaları alevlendirmişti.

SPD  Federal Milletvekillerinden Gülistan Yüksel ve Hakan Demir'e sürecin nasıl devam ettiğini sorduk.

Federal Meclis üyesi Gülistan Yüksel çifte vatandaşlığını  30 kırk yıldır beklediğimiz bir konu  çifte vatandaşlıkta %70'de olmasına rağmen bizde bu imkan elimizden alınmış  Alman vatandaşı olan Türk vatanşları Türk vatandaşlığını vermek zorunda idi bu yasa ile bu haksızlığı inşallah kaldırcağız.

Federal Miletvekili Hakan demir konuşmasında kolisyon hükümetinin oy çoğunluğunu sağlama sorunlarının olmadığını vekoalisyon hükümetin stabil bir şekilde bu yasayı yaz aylarında meclisten geçireceklerini söyledi.

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz tartışmaların başaldığında konu ile alakalı kamuoyuna söyle ifadelerde bulunmuştu. Merz, "Alman vatandaşlığı değerlidir. Bu kadar kolay çarçur edilmemeli" derken Birlik Partileri’nin, özellikle planda yer alan ve Türkiye kökenli göçmenlere yönelik olarak öngörülen "çifte vatandaşlık" olanağına onay vermeyeceklerini açıklamıştı.

Sorularımıza cevap veren vekillerle daha sonra tekrar bir araya gelerek konuyu detaylarıyla kamuoyunu aydınlatma kararı alarak toplantı bitirildi.

Gülistan Yüksel Kimdir?

27 Mart 1962, Adana doğumlu; evli ve iki çocuk annesi

1981'den 1983'e kadar eczane asistanı (şimdi PCA) olarak eğitim aldı. 1992'den 2013'e kadar serbest meslek.

1995-2014 yılları arasında Mönchengladbach Belediyesi Entegrasyon Konseyi'nin (eski adıyla Yabancılar Danışma Konseyi) seçilmiş üyesi, 1997'den itibaren kurumun başkanı; 2000-2014 yılları arasında NRW Eyaleti Entegrasyon Konseyi'nin (eski adıyla LAGA NRW) yönetim kurulu üyesi; 2003-2013 yılları arasında WDR Yayın Konseyi üyesi.

1997'de SPD'ye katıldı; 2005'ten itibaren başkan yardımcısı ve 2014'ten beri alt bölge başkanı; 2002'den 2013'e kadar kısa bir kesintiyle belediye meclisi üyesi.

2007 Federal Cumhurbaşkanı Horst Köhler tarafından Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

2013 yılından beri Alman Federal Meclisi üyesi.

[Editörün notu: Biyografik bilgiler milletvekillerinin kendi beyanlarına dayanmaktadır].

Hakan Demir Kimdir?

16 Kasım 1984 Çorum / Türkiye doğumlu; bekâr.

1980'lerin ortasında Aşağı Ren'deki Krefeld'de büyüdü; A-seviyeleri; Paritätischer Wohlfahrtsverband'da sivil hizmet; Trier'de siyaset bilimi, felsefe ve işletme okudu ve yurtdışında kalmanın bir parçası olarak İstanbul'da bir yıl kaldı; 2012'de Berlin-Neukölln'e taşındı; SPD-Rixdorf'a katıldı; daha sonra başkan; bugün eş başkan, göç ve çeşitlilik üzerine devlet çalışma grubu üyesi.

Online gazeteci olarak çalışmak ve 2012 yılında Grimme Online Ödülü'nü kazanan MiGAZIN editör ekibinin bir parçası olmak; DeutschPlus e.V. adlı kar amacı gütmeyen derneğin geçici genel müdürü olmak ve daha sonra Dialog macht Schule gGmbH'de siyasi eğitim alanında çalışmak; Halle'den Federal Meclis Üyesi Karamba Diaby'nin Berlin ofisinin başkanı olmak ve burada çalışma, sosyal işler ve entegrasyon politikası konularından sorumlu olmak; Brand New Bundestag 2021 girişimine katılmak.

Üyelikler: Vereinte Diensleistungsgewerkschaft - ver.di.; Sivaslı Canlar e.V.; Alevitische Gemeinde zu Berlin e.V.; Rudower Heimatverein e.V.; Alte Dorfschule Rudow e.V.; Neue deutsche Medienmacher (NDM) e.V.; Freunde und Förderer der Freiwilligen ; Feuerwehr Rudow e.V.; Bürgerverein Berlin-Britz e. V.; Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı Mütevelli Heyeti Üyesi Deutsche Parlamentarische Gesellschaft e.V.; FC Bundestag e.V.; Mach' meinen Kumpel nicht an - für Gleichbehandlung, gegen Rassismus e.V.; AWO e.V.; Denkfabrik in der SPD-Bundestagsfraktion e.V.; Destekleyici üye August Bebel Institut.

[Editörün notu: Biyografik bilgiler milletvekillerinin kendi beyanlarına dayanmaktadır].


Videojournalist: Bedii Selvi

İlgili Arşiv Haber
Ukrayna-Rusya Savaşı ve Almanya'ya Etkileri.