Çin'de COVID Kısıtlamaları Protesto Ediliyor

Çin’de son günlerde artan Corona virüs vakalarının ardından devam eden kapanmalar protestolara neden oldu. Ülkenin batısındaki Şincan eyaletinde halk sokağa çıkarak eylem yaptı ve “kapanmaları bitirin” sloganları attı

Çin'de COVID Kısıtlamaları Protesto Ediliyor
Arşiv foto

Çin’de son günlerde artan Corona virüs vakalarının ardından devam eden kapanmalar protestolara neden oldu. Ülkenin batısındaki Şincan eyaletinde halk sokağa çıkarak eylem yaptı ve “kapanmaları bitirin” sloganları attı.

Ülkede nadir olarak rastlanan sokak gösterilerinin Şincan eyaletinin başkenti Urumçi’de yoğunlaştığı belirtiliyor.

Yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı Urumçi’de, hemen hemen yüz gündür COVID-19 salgını kaynaklı kapanmalar devam ediyor. Şehirde son iki günde toplam 200 civarında vaka görüldü.

Urumçi’de kapanma karşıtı protestolar sırasında yüksek katlı bir binada da yangın çıktı. Yetkililer yangın nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kapanma nedeniyle binada bulunun kişilerin gereken süratle dışarıya çıkamadıkları bu sebeple de can kayıplarının olduğu iddia ediliyor.
Yetkililerse kapanma nedeniyle binanın kilitli olduğu ve içeridekilerin kaçamadıkları iddialarını reddederken olayla ilgili soruşturma başlatacaklarını açıkladı.

Şincan eyaleti, özellikle Çin yönetiminin bölgedeki Uygur Türklerine yönelik ayrımcı ve şiddet içeren uygulamaları nedeniyle kamuoyu tarafından bilinen bir bölge.

Dünyanın en büyük ekonomisi Çin’de yönetim sıfır COVID-19 poiltikası nedeniyle kapanmalara devam ediyor. Bu durum ülkede birçok noktada eleştirilere neden oluyor.

Çin’de son bir haftada bir günde 34 bin 909 vakayla salgının başından buy ana bir günde görülen vaka sayısında rekor kırıldı. Her ne kadar bu sayı çok olmasa da sıfır vaka politikası uygulayan Çin’in bazı önlemleri sıkılaştırmasına neden oluyor.

Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Şangay’da da önlemler sıkılaştırıldı. Özellikle COVID-19 testiyle ilgili uygulamaların daha sıkılaştırıldığı belirtiliyor. Alınan önlemler nedeniyle bazı park ve mesire alanlarına girişler de yeniden yasaklandı.