Çin'in Uzay Aracı Ay'ın Karanlık Tarafına İniş Yaptı

Çin'in uzay aracı Chang'e-4 Ay'ın karanlık tarafına başarılı şekilde iniş gerçekleştirdi. Uzay aracının gönderdiği ilk fotoğraf Dünya'ya ulaştı

Çin'in Uzay Aracı Ay'ın Karanlık Tarafına İniş Yaptı
Chang’e-4 Ay'ın karanlık tarafından ilk görüntüyü Dünya'ya yolladı

MEDYABERLİN-Çin’in uzay aracı başarılı bir şekilde Ay’ın karanlık tarafına iniş yaptı. Çin Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada bunun ülkenin uzay araştırmaları konusunda tarihi bir adım olduğu belirtildi.

Chang’e-4 uzay aracı Aralık ayında fırlatılmıştı ve bu gece sabaha karşı Ay’ın karanlık tarafı olarak bilinen dünyadan görülemeyen tarafına iniş yaptı ve ilk görüntüleri dünyaya ulaştırdı.

Dünya ve ay aynı anda ve yörüngede dönüş sağladıkları için Ay’ın bir tarafı dünyadan görülemiyor. Daha önce de Ay’ın karanlık tarafı olarak bilinen kısma uzay araçları gözlem amacıyla gönderilmiş ancak hiçbiri Ay’ın karanlık tarafına iniş gerçekleştirmemişti.

Çin Uzay Ajansı’nın internet sayfasından yapılan açıklamada uzay aracının Ay’ın karanlık tarafına yapılan bu inişle bir sır perdesinin kaldırıldığı ve insanlığın Ay keşfinde yeni bir sayfa açtığı ifade edildi.

Uzay aracı Aralık ayında Ay’ın yörüngesine girdikten sonra hedeflenen nokta olan güney kutbuna yakın bir yere Von Karman Krateri’ne iniş sağladı.

Chang’e-4 uzayın arazi yapısı, yer şekilleri üzerinde incelemeler yapacak ve karanlık tarafta nötron radyasyon ve atom ölçümleri gerçekleştirecek.

Uzay aracı ayrıca barındırdığı pamuk, meyve sineği, patates ve maya gibi dünyadan getirdikleriyle yerçekiminin az olduğu ortamda bitki gelişimi konusunda deneyler yapacak.

VOA