Cumhurbaşkanına ÖTV’yi Değiştirme Yetkisi

Otomobillerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidilerek, Cumhurbaşkanına ÖTV’yi değiştirme yetkisi verildi. Yeni düzenlemenin dün akşam CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek araç fiyatlarına ilişkin açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkati çekti

Cumhurbaşkanına ÖTV’yi Değiştirme Yetkisi

Otomobillerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidilerek, Cumhurbaşkanına ÖTV’yi değiştirme yetkisi verildi.

Yeni düzenlemenin dün akşam Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hemen ardından yapılması dikkati çekti.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğle, “vergi oranı ve yetki” başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

Maddedeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi, “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirilirken, önceki uygulamada Bakanlar Kurulu'nun “motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme” yetkisi de Cumhurbaşkanınca “ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme” olarak yeniden düzenlendi.

Farklı matrah grupları oluşturulabilecek

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla binek otomobiller için farklı matrah grupları oluşturabilecek.

Malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlenebilecek.

Mevcut ÖTV uygulaması nasıl?

Mevcut uygulamada motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenlerde ÖTV matrahı 120 bin TL'yi aşmayanlarda yüzde 45, 120 bin-150 bin arası yüzde 50, 150 bin-175 bin arası yüzde 60, 175-200 arası için yüzde 70'lik ÖTV oranı söz konusu.

Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen fakat 2000 cm3'ü geçmeyenlerde ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşmayanlar için yüzde 45, 130 bin-210 bin arası için yüzde 50 olarak uygulanıyor. Cumhurbaşkanı'na tanınan yetkiyle bu oranlar farklılaşabilecek.

“İkinci el araba fiyatına, sıfır araba alabileceksiniz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün akşam evinin mutfağından paylaştığı video kaydında "Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere" demişti.

Kılıçdaroğlu, yayımladığı videoda "Türkiye'de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz" diye konuşmuş ve şunları söylemişti:

"İlk yapacağımız işlemlerden bir 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün dörtte biri oranına indirmek olacak. Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz. İkinci el araç olarak satılan arabanın fiyatıyla sıfır araba alabileceksiniz. Yapmanız gereken araba alımını şimdilik ötelemek ve iktidarımızı beklemek. Ailenizle sıfır kokulu arabalara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Bu uygulama lüks araçlar için olmayacak. Zenginin çok kazanın vergilendirilmesi taraftarıyım."