Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Berlin'de 'BM Güvenlik Konseyi Reformu' Paneli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Almanya'nın başkenti Berlin'de, "Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Reformu: Uluslararası Düzenin Yeniden İnşasına Yönelik Bir Yaklaşım" başlıklı panel düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Berlin'de 'BM Güvenlik Konseyi Reformu' Paneli
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Berlin'de 'BM Güvenlik Konseyi Reformu' Paneli

Berlin-

Dr. Kılıç Buğra Kanat'ın Akademisyen (Penn State Üniversitesi), SETA Vakfı Washington DC Araştırma Direktörü) moderatörlüğünü üstlendiği panele, Prof. Dr. Fahrettin Altun, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı (Video bağlantı), Dr. Aylin Ünver Noi, Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi, Dr. Daria Isachenko, Bilim İnsanı (Bilim ve Politika Vakfı-SWP),Ewald König, Gazeteci  katıldı.

Panel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un video mesajıyla başladı.

Altun mesajında, BM'nin 1945'te Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 51 ülke tarafından "Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması ve bunun korunması" amacıyla kurulduğunu ve BM'nin üye sayısının bugün 193'e ulaştığını söyledi.

BM'nin kurulduğu günden bugüne kadar dünyanın çeşitli coğrafyalarında barış ve istikrara önemli katkılar sunduğuna vurgu yapan Altun, insanlık dramları ve savaşlar karşısında örgütün yakın geçmişte ve bugün çaresiz kaldığını, uluslararası toplumun beklentilerini karşılayamadığını, dolayısıyla BM'nin mevcut yapısının değişmesi gerektiğini anlattı.

Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aylin Ünver Noi, medya.berlin genel yayın yönetmeni Mustafa Ekşi'ye yaptığı açıklamada,

Bu süreci 5 daimi üyesinden birisinin ukraynadaki savaşa neden olduğunu olması üzerine daha da gündeme geldiğini gördüm çünkü bunun bir de yan etkilerinin olduğu bir süreç oldu, enerji krizi ile gıda krizi ile mi tabi bunun artan jeopolitik mücadeleler  artan bu rekabetle beraber çok Pandemi sürecinde de gördük.Yıllardır dile getirilen  birleşmiş milletler refom sürecinin tekrardan gündemde olduğu bir süreci yaşıyoruz .Türkiye bunu çok önce bahsetmişti ve bu seriyle de beraber daha da fazlası ile gündeme taşıyarak bununla beraber bunada olumlu tepkiler alarak aslında ne kadar haklı bir gerekçe de bunu gündeme getirdiğini bu reformun aslında sadece Türkiyenin değil dünya'daki tüm ülkeler için bir hayra vesile olcağına bir kanıt. dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ile çok sayıda davetlinin katıldığı panelde, Birleşmiş Milletlerin demokratik ve fonksiyonel zemini referans alan bir dönüşüme ihtiyacı olduğuna vurgu yapıldı.

Son dönemde Rusya Ukrayna savaşındaki barış çabaları ile tahıl krizinin çözümünde etkin rol oynayan Türkiye'nin BM'nin yapısal dönüşümüne katkı verebileceğinin altı çizildi.