Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal ABD'de

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması kapsamında Washington’da temaslarda bulunuyor. Önal, Amerika’daki temasları kapsamında ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Colin Kahl ile biraraya geldi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal ABD'de
(ARŞİV) Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, 2018'deki ABD Dışişleri Bakanlığı ziyaretinde bakanlık yetkilileri tarafından karşılanıyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması kapsamında Washington’da temaslarda bulunuyor.

Önal, Amerika’daki temasları kapsamında ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Colin Kahl ile biraraya geldi. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ikili görüşmede ortak çıkarlar, bölgesel istikrarı arttırma, savunma işbirliğini sürdürme ve NATO'nun güçlendirilmesi konularının ele alındığı bildirildi. Kahl ve Önal'ın bölgesel ihtilafların çözümünde diyaloğun önemi konusunda hemfikir oldukları vurgulandı.

Önal, daha sonra ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland ile temaslarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen yıl Ekim ayında Roma’da G-20 zirvesi kapsamında yaptığı görüşmede, stratejik bir mekanizma kurulması gündeme gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, 4 Nisan’da Türkiye'ye giderek Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile biraraya gelmiş ve aynı gün "Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması 4 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da başlatılmıştır’’ açıklaması yapılmıştı.

İki ülke arasında “stratejik mekanizmanın”, özellikle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla ABD’nin devreye soktuğu yaptırımlara çözüm sağlaması olasılığı gündemde.

Ankara ve Washington, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sistemleri dahil birçok konuda görüş ayrılığı yaşıyor. Türkiye’nin bu hamlesi ABD’nin yaptırımlarına ve Ankara’nın hem müşterisi hem de üreticisi olduğu F-35 programından çıkarılmasına neden olmuştu.

Ortak mekanizmanın, Türkiye'nin F-16 avcı savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın alma talebi dahil işbirliğini arttırmak için önemli olduğu görüşü hakim.