Ditib Berlin’den Anlamlı İftar

Ditib İftarında Hristiyan din adamları ile Berlin eyalet meclisi üyeleri ve Polis teşkilatı temsilcileri de yer aldı.

Ditib  Berlin’den Anlamlı  İftar

Berlin -Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB Berlin Eyalet Birliği Berlin’de iftar verdi.

Berlin Türk Şehitlik Camisi salonunda düzenlenen iftar programına Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Umut Topçuoğlu Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök, DİTİB Başkanı Kazım Türkmen, Berlin emniyet teşkilatı temsilcileri, Hristiyan Din adamları, Berlin Eyalet Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programının açılış konuşmasını yapan DİTİB Berlin Eyalet Başkanı Yakup Ayar, farklı kesimlerden bir çok kıymetli davetlinin yer aldığı iftar yemeğine ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını belirtti.

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in görev gereği şehir dışında olması nedeniyle iftar programına katılan Elçi Müsteşar Umut Topçuoğlu da Ramazan ayının güzelliklerini bu gibi buluşmalarda daha fazla yaşandığına dikkat çekti.

DİTİB Başkanı Kazım Türkmen de Ramazan ayının ahlak ayı olduğunun altını çizdi., “Allah’a karşı ve insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlamalıyız”dedi.

DİTİB’in faaliyetini anlatan Türkmen Almanya’daki Müslümanlarca Ukrayna’dan kaçan yüzlerce mülteciye sahip çıkıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından okunan ezanla birlikte davetliler oruçlarını açarken, özellikle Hristiyan din adamları ile Alman konuklar iftar programından çok memnun olduklarını belirtti.