DİTİB’den hastanelerde Müslümanlar için ‘manevi rehberlik’ (Seelsorge) eğitimi

DİTİB’den hastanelerde Müslümanlar için ‘manevi rehberlik’ (Seelsorge) eğitimi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, hastanelerde hastalara manevi destek hizmeti verecek ‘Manevi Rehberlik Eğitim Konsepti ve Müfredatı Projesi’ başlatıyor. Projenin tanıtımı Köln DİTİB Genel Merkez’de yapıldı. DİTİB-Seelsorge (Manevi Rehberlik) Bilimsel Danışma Kurulu’nda, Innsbruck Üniversitesi İslam İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Abdullah Takım, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Cemal Tosun, RLP Protestan Akademisi’nden Dr. Georg Wenz, Tübingen Üniversitesi İslam İlahiyat Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmoud Abdallah ile Berlin-Humboldt Üniversitesi İslam İlahiyat Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Ayşe Almila Akca’dan oluşan bilim insanları yer alıyor.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını DİTİB Genel Başkan Vekili Abdurrahman Atasoy yaptı. Manevi rehberlik hizmeti ile hastaların iyileşme süreçlerine katkı sunulacak projenin amacının, ‘dini ve manevi yöntem, teorik ve uygulamalı teknikleri kullanabilen uzmanlar yetiştirmek’ olduğuna vurgu yapan Atasoy, “Almanya’da yaşayan Müslümanların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre müfredat içeriği hazırlanan projenin hedefi, her insanın kendi isteği ve inancına göre bir manevi rehberin bulunması ve insanların zor dönemlerinde böyle birisinin onlara rehberlik etmesidir” dedi.

Proje koordinatörü ve uzman danışman Seat Uzeirovski de, DİTİB’in 2015 yılında bir manevi rehber istihdam ettiğini söyledi. İslam Konferansı’nda İslami manevi rehberliğin gerekliliğine vurgu yapıldığına işaret eden Uzeirovski, şöyle konuştu: “Bugün de bunun ilk önemli adımını atmaktan mutluluk duyuyoruz. Manevi rehberlik kursiyerlerimiz hastanelerdeki stajyerlik döneminde oradaki diğer dinlerin manevi rehberler ile iş birliği içinde çalışacaklar ve onların tecrübelerinden istifade edecekler. Hasta, hasta yakınlarının morali, motivasyon ve manevi destek sağlama, dini/manevi konularda rehberlik hizmeti sunmak amacıyla pilot uygulama olarak Köln’de başlatılan ‘Hastanelerde Manevi Rehberlik Eğitimi’ iki bölüm, 12 ders modülü ve toplam 400’den fazla ders ünitesinden oluşacak ve dersler teorik ve uygulamalı olarak yapılacak. Pilot uygulamaya 14 ilahiyatçı katılacak. Profesyonel yetişecek rehberler, camilerin uhdesi altında Müslümanların ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet verecek. Özellikle hastane bağlamında hastalık, keder, ölüm gibi konularda profesyonel standartlara uygun ve hastaya odaklanmış manevi rehberlik sunulacak. Manevi rehberler verdikleri hizmetle insanın iyileşme sürecine önemli ölçüde katkı sunacak.”

İslami manevi rehberliğinin Avrupa’da henüz yeni olduğunu belirten Tübingen Üniversitesi İslam İlahiyat Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmoud Abdallah, birçok eserde yayımlamış olduğu tecrübelerini paylaşmaktan mutlu olacağını söyledi.

Uzun yıllar kültürler ve dinler arası ilişkiler alanında çalışmalarda bulunduğunu ifade eden RLP Protestan Akademisi’nden Dr. Georg Wenz ise “Şimdiye kadar ilk yardım manevi rehberliği bazı özel inisiyatifler ve mahalli kontaklar üzerinden yürütülmekteydi. Bunları koordine eden bir üst birim/kurum bulunmuyordu. İslam Konferansı’nda konunun gündeme almasıyla birlikte çalışmalar hızlandırıldı. Alman Anayasası’na göre manevi rehberlik bir dini cemaate bağlı olmalıdır. Bu eğitimden geçecek kişiler hem öncü hem de rehber olacaktır” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cemal Tosun da manevi rehberliğin yakın zamana kadar klasik İslam ilim geleneğinde yeterince ilgi görmediğini söyledi. Tosun, “Manevi rehberlik alanında Türkiye’de giderek daha fazla üniversitelerde eğitim yaygınlaşıyor. Manevi rehberlik uygulama odaklı bir alandır ve bir bilim olarak yerleşmesi için sinerji etkilerine ihtiyaç duyulacaktır” dedi.

DİTİB’i ileriye dönük pilot projesi nedeniyle bu tarihi günde tebrik eden Innsbruck Üniversitesi İslam İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdullah Takım, hastane manevi rehberliğin DİTİB için bir mihenk taşı olduğunu söyledi. Takım, “Bir ihtiyaç vardı ve buna cevap verilmesi gerekiyordu. DİTİB şimdi manevi rehberlik çalışmalarının koşullarını olgunlaştırıyor. Aynı zamanda DİTİB’in manevi rehberlik çalışması, Almanya’da kurumsal uyum anlamına da geliyor. DİTİB tarafından profesyonel, bilim temelli ve modüler bir manevi rehberlik eğitim kursu geliştirmem için görevlendirildim” dedi. Takım, derslerin yöntemlerini, öğrenme hedeflerini ve içeriğini anlattı.