Dünya Bankası’ndan ‘Sosyal Çalkantı’ Uyarısı

Dünya Bankası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen enerji ve gıda fiyatlarındaki hızlı artışın Ortadoğu ve Afrika’da gıda güvenliğine ilişkin kaygıları daha da kızıştırabileceği ve büyüyen sosyal çalkantıları daha da besleyebileceği uyarısında bulundu

Dünya Bankası’ndan ‘Sosyal Çalkantı’ Uyarısı
(ARŞİV) Güney Sudan'da gıda yardımlarını toplayan mülteciler

"Savaşla Bağlantılı Enflasyon Protestolar ve İsyanlara Yol Açabilir"

Dünya Bankası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden tetiklenen enerji ve gıda fiyatlarındaki hızlı artışın Ortadoğu ve Afrika’da gıda güvenliğine ilişkin mevcut kaygıları daha da kızıştırabileceği ve boyutu artan sosyal huzursuzlukları daha da pekiştirebileceği uyarısında bulundu.

Almanya, gıda piyasalarının istikrarı hakkındaki kaygıların arttığı bir zamanda işgalin etkilerini ele almak üzere Cuma günü G-7 ülkelerinin tarım bakanlarını çevrimiçi ortamda ağırlayacak.

Dünya Bankası başekonomisti Carmen Reinhart Reuters’a verdiği mülakatta, gıda güvenliği konusunda zaten sorunlar yaşayan özellikle Ortadoğu, Afrika, Kuzey Afrika ve Sahra-altı Afrikası’nda önemli boyutta etkilerin görüleceğini söyledi.

Reinhart, “Aşırı duygusal olmak istemiyorum ama gıda güvensizliği ve ayaklanmaların Arap Baharı’nın arkasındaki hikayenin bir parçası olduğu uzak bir ihtimal değil” ifadesini kullandı. Dünya Bankası yetkilisi, son iki yıl içerisinde başarılı ve başarısız darbelerin sayısının arttığına dikkat çekti.

Gıda fiyatlarındaki ani artışlar, 2007-2008 ve daha sonra 2011 yıllarında olduğu gibi sosyal huzursuzluklara neden olabiliyor. Küresel gıda fiyatlarındaki artışlar, bu yıllarda 40’ın üzerinde ülkede görülen ayaklanmalarla bağlantılandırılmıştı.

Tarım ürünleri fiyatları Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 35 arttı. Dünya Bankası’nın işgalden birkaç gün sonra geçen ay yayınladığı raporda, hem Rusya hem Ukrayna’nın büyük miktarlarda buğday, mısır, arpa ve ayçiçek yağı ihraç eden ülkeler olduğuna dikkat çekilerek, fiyatların savaş yüzünden ileride daha da artmasının beklendiği belirtilmişti.

Moskova, Ukrayna’daki eylemlerini “özel operasyon” olarak nitelendiriyor.

Uzmanlar, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın hükümetleri daha fazla yardım ödenekleri sağlamaya iteceği ve bunun da birçok düşük gelirli ülkenin borçlarını daha da ağırlaştıracağını ifade ediyor.

Banka geçen ay, etkilerin özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da daha sert şekilde hissedilebileceği uyarısında bulunmuştu. Bölge ülkelerinden örneğin Mısır buğday ihtiyacının yüzde 80’ine kadar uzanan kısmını Ukrayna ve Rusya’dan ithal ediyor. Mozambik de büyük bir buğday ve yağ ithalatçısı ülke konumunda.

Reinhart, IMF’nin Batı yaptırımları nedeniyle bu yıl resesyona sürükleneceğini tahmin ettiği Rusya’yla yakın ekonomik ve ticari bağları bulunan Orta Asya ülkelerinin de ciddi boyutta ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduklarını kaydetti.

Carmen Reinhart, olası mülteci akınlarını da durumu daha da karmaşıklaştırabilecek unsurlar arasında gösterdi.

04:14

Biden ve Erdoğan Telefonda Ukrayna Krizini Görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü Ukrayna kriziyle ilgili olarak telefon görüşmesi yapacak.

İki liderin planlanan görüşmesi Beyaz Saray'ın günlük programında yer aldı.

Programda, "Başkan (Joe Biden) Rusya ve Ukrayna'yla alakalı son gelişmeleri ele almak üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesi yapacak" ifadesi kullanıldı.

İki liderin görüşme planı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da duyurulmuştu.

Beyaz Saray görüşmenin saatini Washington saatiyle sabah 10.00 (TSİ 18.00) olarak verirken, Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasında ise görüşme saati TSİ 18.30 (Washington saatiyle 10.30) olarak gösterildi.

04:01

Amerikalı ve Ukraynalı Bakanlar Arasında Diplomasi Trafiği

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukraynalı mevkidaşlarıyla telefon görüşmeleri yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken'ın Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile görüşmesinde Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna'ya güvenlik ve insani yardımlar konusunda ek desteğin sağlanması konusunun ele alındığı bildirildi.

İki bakanın, Rusya'nın "nüfus merkezlerine zarar veren vicdansızca saldırıları" ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş tercihini durdurmayı amaçlayan diplomatik çabalar hakkında konuştuğu belirtildi.

Açıklamaya göre Blinken görüşmede ülkesinin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yineledi.

Pentagon da, ABD Savunma Bakanı Austin ile Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov arasında yapılan görüşmeyle ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, iki bakanın görüşmede Ukrayna ordusuna savunma amaçlı güvenlik yardımlarının devamı konusunu ele aldıkları kaydedildi.

02:45

Pentagon Ukrayna’ya Savaş Uçağı Planlarını Reddetti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ikinci bir ülke üzerinden olsa dahi MiG savaş uçaklarının Ukrayna’ya tedarik edilmesine yönelik her türlü plana kapıyı kapattı. Bakanlık, bu türden bir adımı, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin etkinliği üzerinde ciddi boyutta bir değişim yaratmayacak “yüksek riskli” bir girişim olarak niteledi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby
Pentagon Sözcüsü John Kirby

Pentagon Sözcüsü John Kirby günlük basın brifinginde, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Polonyalı mevkidaşıyla bugün bir görüşme yaptığını ve Polonyalı bakana Amerika’nın konuyla ilgili değerlendirmesini aktardığını bildirdi. Kirby, ABD’nin, Ukrayna’nın hava savunma ve zırhlı araç delici silah sistemleri gibi daha kritik öneme sahip askeri ihtiyaçlarını karşılayacak diğer seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.

Polonya dün yaptığı açıklamada, MiG-29 jetlerinin tümünü daha sonra Ukrayna’ya teslim edilmek üzere Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde ABD’nin ücretsiz kullanımı için konuşlandırmaya hazır olduğunu bildirmişti. Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada diğer NATO ülkelerine benzeri adım atmaları çağrısı yapılmıştı.