Eğiti Ataşesinden Türk Eğitim Derneğine Ziyaret

“Konsolosluk öğretmenleri kendilerine tahsis edilen mekanlarda Türkçe kursları yapıyorlar. Burası da o mekânlardan biri. Berlin’de yoğun olarak yaşayan Türk nüfus var. STK’ lerin gayretleriyle insanımız kendi değerlerini koruyabiliyor. Ben Berlin’de onu gördüm.

Eğiti Ataşesinden Türk Eğitim Derneğine Ziyaret
Rüştü Kam ve Erdal Tanas Karagöl
Eğiti Ataşesinden Türk Eğitim Derneğine Ziyaret

Berlin-

T.C.Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Erdal Tanas Karagöl, Türk Eğitim Derneği’ni ziyaret etti. Prof.Dr.Erdal Tanas Karagöl tanışma faslından sonra yaptığı konuşmada, Türkçe’nin öneminden bahsetti ve Konsolosluk öğretmenlerinin özverili çalışmalarına değinerek yapılan çalışmalarının meyvelerinin toplanmaya başladığından bahisle sözlerine şöyle devam etti:“Konsolosluk öğretmenleri kendilerine tahsis edilen mekanlarda Türkçe kursları yapıyorlar. Burası da o mekânlardan biri. Berlin’de yoğun olarak yaşayan Türk nüfus var. STK’ lerin gayretleriyle insanımız kendi değerlerini koruyabiliyor. Ben Berlin’de onu gördüm.''

Burada Almanya’nın ilk Türk Kütüphanesini açmışsınız. Çok anlamlı bir çalışma bu. Yaptığınız okuma günleri için de sizleri ayrıca tebrik ediyorum. Türk kimliğinin oluşmasında bu kütüphane çalışmasıyla bir motivasyon refleks oluşturmak ve asimilasyona karşı duruş sahibi olmak mümkündür. İki dilde çıkardığınız MOCCA dergisi de gurur verici bir çalışma.

İnsanımız sizlerin bu özverili çalışmaları sayesinde geleceğini inşa edebilecektir.”

Erdal Tanas Karagöl Kimdir ? 

Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, 1971 yılında Erzurum’un Çat ilçesinde doğdu. Orta ve Lise öğrenimini Çat Lisesi’nde,

Lisans eğitimini 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde dereceyle bitirerek tamamladı.

1994 yılında devlet bursu kazanarak gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Connecticut Üniversitesi’nden Ekonomi dalında Yüksek Lisans derecesini aldı.

Doktora eğitimini 2002 yılında İngiltere’de York Üniversitesi'nde tamamladı. Sonrasında Türkiye’ye dönerek Balıkesir Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Bu görevinde 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2005 yılında Doçent ve 2011 yılında Profesör oldu.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından birçok defa yayın teşvik ödülüne layık görüldü.

2012 yılından itibaren TÜBA Asosiye üyesi olan Karagöl, TÜBİTAK’da Sosyal Bilimler Araştırma Grubu’nda (SOBAG) yürütme kurulu üyesi, Yükseköğretim Kurumu’nda (YÖK) Etik Kurulu Üyesi ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nda (ÜAK) komisyon üyeliği görevlerinde bulundu.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörlüğü yaptı. Çok sayıda akademik çalışmalarının yanı sıra, Sabah, Star ve Yeni Şafak gazetelerinde güncel ekonomik sorunlara ilişkin makaleler yazdı.

Halen, Yeni Şafak’ta haftanın iki günü ekonomik analiz ve değerlendirmelerini kapsayan yazılar kaleme almaktadır. Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl evli ve iki kız babasıdır.

Zülfikar Kam