''Ekonomik Savaş İçindeyiz''

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Enerjinin yüksek fiyatları bizi etkiliyor. Etkilememesi mümkün değil. Daha fazla üreteceğiz, daha fazla çalışacağız. Buna göğüs gereceğiz.” dedi.

''Ekonomik Savaş İçindeyiz''
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu
''Ekonomik Savaş İçindeyiz''

Berlin - 

İFA 2022 Teknoloji Fuarı çercevesinde Türk işadamlarından Ahmet Nafiz Zorlu Berlin yerleşiğindeki  basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

''Ekonomik savaşın içindeyiz''

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Enerjinin yüksek fiyatları bizi etkiliyor. Etkilememesi mümkün değil. Daha fazla üreteceğiz, daha fazla çalışacağız. Buna göğüs gereceğiz.” dedi.
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte bir enerji sorunu ortaya çıktığını söyleyerek  “Ben her zaman şunu söylüyorum. Ben üçüncü dünya savaşının çıkacağına inanmıyorum. Ekonomik savaşın içindeyiz diye 25 senedir bütün konuşmalarımda bunu söylüyordum.” dedi.

Zorlu, Messe Berlin tarafından düzenlenen ve 46 ülkeden 1.100 firmanın yeni teknoloji ürünlerini sergilediği Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2022’de AA muhabirine yaptığı konuşmada , Vestel’in 30 yıldan beri IFA fuarına katıldığını ve Kovid-19 sonrası bu yıl Vestel standına çok yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Ahmet Nazif Zorlu, “Bugüne kadar hiç böyle şey yaşamadım. Arkadaşlarımız ilk defa dünyada rakiplerimizden öne geçtiğimizi söyledi.” dedi.

Vestel’in Türkiye’de otomotivden sonra en fazla ihracat yapan en büyük grup olduğunu belirten Zorlu, “Zorlu Grubu olarak 3 milyar dolar ihracat yaptık ki bu küçümsenecek bir rakam değil. 158 ülkeye ihracat yapıyoruz.” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra enerji sorununun ortaya çıktığını vurgulayan Zorlu şunları kaydetti:

“Ben her zaman şunu söylüyorum; üçüncü dünya savaşının çıkacağına inanmıyorum. Ekonomik savaşın içindeyiz diye 25 senedir bütün konuşmalarımda bunu söylüyordum. Bana 3 ay önce dediler ki: Siz bunu nereden öğrendiniz?. Ekonomik savaş vardı dedim. Çünkü silah savaşı bundan sonra olmayacak. Ama Vestel olarak biz bu savaşı kendi inovasyonumuzla, kendi teknolojimizle biz bunun içerisinden göğüsleriz, çıkarız. Ama herkes kendisine göre bir strateji izleyecek.

Önümüzdeki bu enerji savaşı devam edecek gibi gözüküyor. İnşallah bir an önce bu Ukrayna-Rusya savaşı da biter. Ve dünya barış içerisinde herkes eskiden olduğu gibi yaşar. Bakın Covid-19 geldi. Covid-19’dan sonra Ukrayna savaşı çıktı. Ben diyorum ki; Allah daha beterinden saklasın. Yolumuza devam edeceğiz.”

Enerji krizinde her ülkenin kendine göre sorunları olduğunu vurgulayan Zorlu, "Avrupa kalkınmış. Türkiye de kalkınmakta olan bir ülke. Enerjinin yüksek fiyatları bizi etkiliyor. Etkilememesi mümkün değil. Daha fazla üreteceğiz, daha fazla çalışacağız. Buna göğüs gereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Devlet sanayici, sanayici devlet bir ülke beraber biz her zaman bunu yeneriz


Ahmet Nazif Zorlu, Türkiye’nin teknoloji, inovasyon ve ihracatta yakaladığı başarıyı konusunda, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Teknoloji olarak eskiden bizim gıpta ile baktığımız rakiplerimiz şimdi bize geliyorlar ve gıpta ile bize bakıyorlar. Türkiye teknoloji ve inovasyon olarak bir yerlere geldi. Bilhassa Vestel, Türkiye’nin gurur kaynağıdır. Ben bunu iftiharla söylerim. Hiçbir zaman için mütevazi olmayacağım. Çünkü 3 milyar dolarla otomotivden sonra en fazla ihracat yapan bir şirket olmuşsak demek ki bir şeyler yapıyoruz. Ama daha iyisi olmaz mıydı, daha çok olmaz mıydı? Ben her zaman şunu diyorum. Devlet sanayici, sanayici devlet bir ülke beraber biz bunu her zaman yeneriz.”

Vestel’in organik büyümenin yanında satın almalar da yaptığını anlatan Zorlu, “Zaten satın alma yapıyoruz. Hitachi, Daewoo, JVC, Sharp markalarının Avrupa ve Ortadoğu’da 10-15 sene satış hakları bizde. Onun için önümüzdeki günlerde her şey olabilir. Pil teknolojilerinden tut yeni şarj cihazlarına kadar her şeyi yapıyoruz. Bunu inovasyonla yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir ?

Sanayici, iş adamı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı. 1 Şubat 1946, Babadağ /  Denizli doğumlu. Hacı Mehmet Zorlu’nun oğlu, Zülal Zorlu’nun eşi.

Çalışma hayatına erken yaşlarda baba mesleği olan tekstille başladı. 15 yaşında Trabzon'a yerleşerek ticaret yaşamına atıldı. İş hayatının ilk yıllarında Trabzon’da açtığı mağazayla tekstil ticareti yapan Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak Zorlu Holding’in temellerini attı. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Ahmet Zorlu, tüm şirketleri 1990 yılında Zorlu Holding çatısı altında topladı. 1994 yılında Vestel markasını Zorlu Holding bünyesine katan Ahmet Zorlu, yeni iş alanlarının da yolunu açtı. Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; beyaz eşya, elektronik, gayrimenkul, enerji, metalurji, savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etti.

25 yaşında büyük kararlar alıp, yatırımlar yaptı. Önce tekstilde, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı oldu. Vestel ile yarattığı teknoloji gücüyle, en büyük ihracatçılardan biri haline geldi. Enerjideki yatırımları, global rekabet gücünü artırdı.

Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Ahmet Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesi.

1999 yılında kurulan ve birçok öğrenciye burs veren, çok sayıda okul yaptıran Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın da (MZV) kurucusu olan Ahmet Zorlu, sosyal sorumluluk çalışmalarını MZV aracılığıyla sürdürüyor.

Her yıl ortalama 500 milyon dolar yatırım yapan Zorlu, “hızlı olmak” olarak açıklıyor ve “Rekabet ortamında atı alan Üsküdar’ı geçer” diyor. İnovatif ürünler, akıllı yaşam konseptleri, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları yaptı. “Fortune Yılın İş İnsanları” 2016 listesinde ikinci sırada yer aldı.

Ahmet Zorlu, Türk iş dünyasının yurtdışındaki etkinliğini artırmayı hedefleyen sosyal çalışmalara da büyük önem veriyor. Zorlu, İspanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinde gösterdiği katkılardan dolayı 2007 yılında İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından “İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı” ile taltif edildi. Evli ve üç çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA Ahmet Nazif Zorlu (zorlu.com.tr, 12.04.2016), Yılın iş insanları 2016 (fortuneturkey.com, 12.04.2017).

İlgili Haber


"İş İnsanlarının Vize Konusundaki Sorunlarını AB Ülkeleriyle Ele Alıyoruz"