"El Kaide Lideri Zevahiri Öldürüldü"

El Kaide lideri Eymen el Zevahiri’nin ABD’nin Afganistan’da insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonda öldürüldüğü bildirildi. Başkan Biden'ın açıklama yapması bekleniyor

"El Kaide Lideri Zevahiri Öldürüldü"
El Kaide'nin 2011'de öldürülen lideri Usame bin Ladin (solda) ve Eymen el Zevahiri (sağda)

El Kaide lideri Eymen el Zevahiri’nin ABD’nin Afganistan’da insansız hava aracıyla düzenlediği operasyonda öldürüldüğü bildirildi. Operasyon, Amerikan güçlerinin 20 yıldır devam eden savaşta ülkeden çekilmesinden 11 ay sonra gelen önemli bir terörle mücadele kazanımı olarak değerlendiriliyor.

Haberi ilk olarak Associated Press haber ajansı duyurdu. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynağa göre, Pazar günü öğleden sonra eski ve şu anda görevde olan yetkililer Zevahiri’nin insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonda öldürüldüğü haberini duymaya başladı ancak Biden yönetimi El Kaide liderinin ölümü doğrulanana kadar bekledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Joe Biden’ın yerel saatle 19.30’da başarılı bir terörle mücadele operasyonuyla ilgili açıklama yapacağı belirtildi ancak ayrıntı verilmedi. Operasyonda sivil can kaybı yaşanmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Örgütün bir önceki lideri Usame bin Ladin 2011 yılında Pakistan’da düzenlenen operasyonda öldürülmüştü. Mısırlı Eymen el Zevahiri bin Ladin’in öldürülmesinin ardından El Kaide lideri olmuştu.

CIA'in Kabil'de operasyon düzenlediği biliniyor

El Zevahiri’nin tam olarak nerede öldürüldüğü henüz bilinmiyor ancak CIA’in hafta sonunda Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir operasyon düzenlediği belirtiliyor.

Mısırlı doktor olan Zevahiri’nin 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül terör saldırılarının planlanması ve koordine edilmesinde rolü olduğu biliniyor.

Zevahiri’nin insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonda öldürüldüğünün doğrulanması halinde, Kabil’de Amerikan güçlerinin çekilmesinin ardından yönetimi ele alan Taleban’ın El Kaide liderinin sığınmasına yardım edip etmediğine ilişkin soru işaretlerini gündeme getirmesi bekleniyor.

Taleban sözcüsü yaptığı yazılı açıklamada bir operasyonun gerçekleştiğini doğruladı; operasyonun uluslararası ilkelerin ve 2020'de ABD güçlerinin çekilmesiyle sonuçlanan Doha Anlaşması'nın ihlali olduğunu iddia etti.

ABD Başkanı Joe Biden Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesinin ardından 31 Ağustos 2021'de yaptığı açıklamada terörle mücadeleden vazgeçmeyeceğini belirtmişti.

Biden o dönem yaptığı açıklamada, Amerika'nın sahada askeri olmadan ya da az sayıda askerle terör hedeflerini vurabilme kapasitesinin olduğuna dikkat çekmişti.