Enflasyonla Mücadele Eden ABD Merkez Bankası Faizi 75 Baz Puan Arttırdı

ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranını 75 baz puan arttırdı ve faizi yüzde 3,00-3,25 aralığına çekti. FED kararı, politika faizinin bu yılın sonunda yüzde 4,40'a yükseleceği ve 2023'te yüzde 4,60'a ulaşacağını gösteren yeni projeksiyonlarda, daha büyük artışların geleceğinin sinyalini verdi

Enflasyonla Mücadele Eden ABD Merkez Bankası Faizi 75 Baz Puan Arttırdı

ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranını 75 baz puan arttırdı ve faizi yüzde 3,00-3,25 aralığına çekti. FED kararı, devam eden güçlü enflasyonla mücadele etmek için politika faizinin bu yılın sonunda yüzde 4,40'a yükseleceği ve 2023'te yüzde 4,60'a ulaşacağını gösteren yeni projeksiyonlarda, daha büyük artışların geleceğinin sinyalini verdi.

ABD Merkez Bankası'nın üç aylık ekonomik projeksiyonları ise ekonominin 2022'de yavaşlayacağını, yılsonu büyümesinin binde 2 olacağını ve 2023'te yüzde 1,2'ye yükselerek ekonominin potansiyelinin oldukça altında kalacağını gösteriyor.Halen yüzde 3,7 olan işsizlik oranının bu yıl yüzde 3,8'e, 2023'te ise yüzde 4,4'e yükseleceği tahmin ediliyor. Enflasyonun 2025 yılında da yavaş yavaş FED'in yüzde 2'lik hedefine döneceği öngörülüyor.

2024 yılına kadarsa faiz indirimleri öngörülmüyor.

Politika faizinin açıklanmasının ardından ABD hisse senetleri kazançları azaldı; dolar diğer para birimleri karşısında son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

FED politika kararlarının reel ekonomiye aktarılmasında kilit rol oynayan ABD Hazine tahvilleri piyasasında, 2 yıllık tahvil getirileri 2007'den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. 10 yıllık tahvilin getirisi de 2011'den bu yana görülmemiş bir seviyeye yükseldi.

Bu yılın sonu için öngörülen federal fon oranı, FED'in 2022'deki kalan iki politika toplantısında 1,25 puanlık bir faiz arttırımı daha yapabileceğine işaret ediyor. Bu da 75 baz puanlık bir diğer faiz artışı anlamına geliyor.

Art arda yaptığı üçüncü 75 baz puanlık faiz artışının ardından FED tarafından yapılan açıklamada ''Komisyon enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmekte çok kararlı'' denildi.

İLGİLİ HABERLER

ABD'de Enflasyon Kalıcı Hale mi Geliyor?

75 baz puanlık faiz artışı Merkez Bankası'nın genellikle yaptığı 25 baz puanlık artışın çok üzerinde.

FED'in politika kararları alan Federal Açık Piyasa Komisyonu (FOMC) Merkez Bankası'nın hedeflenen ölçek içinde yapılan süregelen artışların uygun olduğu görüşünü belirtti.

Gelecekte öngörülen faiz artışları FED'in 1980'lerden bu yana görülen en yüksek enflasyon karşısında mücadelesini arttırdığına işaret ediyor.

FED, son göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı bir artışa işaret ettiğini ancak ekonominin yıl sonunda beklenen yalnızca binde 2’lik büyümeyle hala yavaşlama halinde olduğunu belirtti.