Erdoğan Guterres'le Telefonla Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşına dair meseleler ele alındı

Erdoğan Guterres'le Telefonla Görüştü
BM Genel Sekreteri Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşına dair meseleler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in arasındaki telefon görüşmesi ne ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Erdoğan ve Guterres görüşmede, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle ortaya çıkan krize dair konuları görüştü. Yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, küresel gıda krizinin önüne geçme noktasında etken olacak Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için müşterek çabalara devam ettiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhataplarına barış müzakerelerinin canlandırılması ve savaşın diplomasiyle sonuçlandırılması yönündeki telkinlerini sürdürdüğünü ifade etti” denildi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle ortaya çıkan gıda krizinin çözümü konusunda Türkiye bir süredir Birleşmiş Milletler’le birlikte çaba sarf ediyor.

Hem Ukrayna’nın tahıl ihracatının savaş nedeniyle sekteye uğraması hem de Rusya’nın yine savaşı kaynaklı olarak gübre satışlarında sorunlar yaşaması küresel alanda gıda güvenliğini ciddi anlamda tehdit eder durumda.