Erdoğan: "Keşke Esat Özbekistan'a Gelseydi Görüşürdüm"

Şanghay İşbirliği Teşkilatı toplantısı için Özbekistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, haftabaşındaki AKP Merkez Kara ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında “Keşke Esat Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” dediği iddia edildi

Erdoğan: "Keşke Esat Özbekistan'a Gelseydi Görüşürdüm"

Şanghay İşbirliği Teşkilatı toplantısı için Özbekistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, haftabaşındaki AKP Merkez Kara ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında “Keşke Esat Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” dediği iddia edildi.

Reuters haber ajansının Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin köşe yazısına dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın haftabaşındaki AKP MKYK toplantısında şu ifadeleri kullandığı kaydedildi:

“Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı.”

(ARŞİV) 2018'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la birlikte Moskova'ya giden MİT Müsteşarı Hakan Fidan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le el sıkışırken
İLGİLİ HABERLER

MİT Müsteşarı Suriyeli Yetkililerle Görüşüyor

Erdoğan'ın konuşmasında ikinci kez, “Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” dediği ve sözlerini şöyle sürdürdüğü iddia edildi:

“Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine ‘Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı.”

Reuters, haberi, “Ankara ile Şam arasında yaşanacak herhangi bir normalleşme on yıldır devam eden Suriye savaşını yeniden şekillendirecektir” yorumuyla verdi.

Reuters haber ajansı dün de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Şam’da son birkaç haftadır istihbarat yetkilileriyle görüştüğünü bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen ay yaptığı açıklamada, Suriye rejimiyle diyalog için şart olmadığını ancak diyalogun sonuç odaklı olması gerektiğini söylemişti. Çavuşoğlu, Erdoğan ile Esat'ın Özbekistan'daki Şangay İşbirliği toplantısı çerçevesinde görüşeceği iddialarını ise yalanlamıştı.