Erdoğan-Lapid Görüşmesinde Ne Konuşuldu?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Başbakanı Lapid dün biraraya geldi. Lapid’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede enerji işbirliğinin yanı sıra istihbarat paylaşımı konusu da ele alındı

Erdoğan-Lapid Görüşmesinde Ne Konuşuldu?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Yair Lapid dün ikili bir görüşme için biraraya geldi.

New York’taki Türkevi'nde yapılan görüşmeye ilişkin Lapid’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, iki lider enerji işbirliğinin yanı sıra istihbarat paylaşımı konusunu da ele aldı.

Lapid, görüşmede, Erdoğan'a iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımı için teşekkür etti ve İsrail'in 2014'teki savaştan bu yana Gazze Şeridi'nde kayıp olan ikisi asker dört vatandaşının iadesi talebine dikkat çekti.

Fransız haber ajansı AFP de, Lapid'in Hamas'ın elinde olan İsrail vatandaşlarını kurtarmak için yardım arayışında olduğunu yazdı.

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, "Lapid'in kayıp ve rehin durumdaki İsrailliler'in durumu ve evlerine geri dönmelerinin sağlanmasının öneminden bahsettiği” kaydedildi.

Haham Levi Shemtov
İLGİLİ HABERLER

“İlişkilerin Düzelmesi için Erdoğan da Biz de İstekliyiz”

Açıklamada, Lapid'in, İsrail'in "düşmanı İran'la ilgili endişelerini de dile getirdiği" belirtildi.

Lapid resmi Twitter hesabından da Erdoğan’la görüşmesine ilişkin hem İngilizce hem İbranice paylaşımlarda bulundu.

"Yaklaşık 15 yıl sonra ilk görüşme"

Lapid sosyal medya paylaşımında, “Dün Erdoğan ile verimli bir toplantı yaptım. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı ile İsrail Başbakanı arasında yaklaşık 15 yıl sonra gerçekleşen ilk görüşmedir. İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiler bölgesel istikrar için kilit önem taşımakta ve her iki ülke için de somut faydalar sağlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerde son yıllarda Gazze konusu nedeniyle iniş-çıkışlar yaşandı. İki ülke arasında son dönemdeki normalleşme çabalarının bir önceki adımı 17 Ağustos’ta atılmış ve karşılıklı büyükelçilerin atanmasına karar verilmişti. İsrail dün Ankara’ya mevcut Maslahatgüzarı Irit Lillian’ı yeni büyükelçi olarak atadığını açıklamıştı.

Mayıs ayında İran'ın İsrail vatandaşlarına Türkiye'de suikastler düzenleyeceği yönünde bir istihbarat olduğu ifade edilmiş, Türkiye'nin şüphelilerin yakalanması konusunda İsrail ile yakın işbirliği içinde çalıştığı açıklanmıştı. Ardından iki ülke arasındaki normalleşme süreci hız kazanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İsrail Ankara'ya Büyükelçi Atadı