Erdoğan ve Paşinyan'dan Normalleşmeye Önem Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la bir telefon görüşmesi yaptı. İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki liderin, bölgede barış ve istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlayacak ikili normalleşme sürecine verdikleri önemi vurguladıkları belirtildi

Erdoğan ve Paşinyan'dan Normalleşmeye Önem Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki liderin, bölgedeki barış ve istikrarın güçlendirilmesine de katkı sağlayacak Türkiye ile Ermenistan arasındaki ikili normalleşme sürecine verdikleri önemi vurguladıkları belirtildi.

Görüşmede Paşinyan'ın, Erdoğan'ın Kurban Bayramı'nı kutlarken Erdoğan'ın da yaklaşan Vardavar Bayramı dolayısıyla Paşinyan'ı tebrik ettiği belirtildi.

Açıklamada, Erdoğan ve Paşinyan'ın normalleşme süreci çerçevesinde ayrıca, özel temsilcilerin 1 Temmuz'daki görüşmelerinde uzlaşıya varılan hususların, yakın zamanda uygulanması yönündeki beklentilerini ifade ettikleri belirtildi.


Paşinyan tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada ise ''Türkiye Cumurbaşkanı Erdoğan’la telefon görüşmemizde, Ermenistan ve Türkiye arasındaki ikili normalleşme sürecine verdiğimiz önemi vurguladık. 1 Temmuz'da özel temsilcilerimizin buluşmasında varılan anlaşmaların, vakit kaybetmeden uygulamaya konmasını umuyoruz'' denildi.

Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki dördüncü görüşme, 1 Temmuz 2022 tarihinde Viyana'da yapılmıştı.

1 Temmuz'daki görüşmede taraflar, Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırının, iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine mümkün olan en yakın zamanda açılması üzerinde mutabakata varmış ve bu konudaki gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişti.

Ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varılmış ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılması konusunda mutabık kalınmıştı.

Taraflar aynı zamanda, nihai hedef olan iki ülke arasında tam normalleşmenin sağlanması yönünde atılabilecek muhtemel diğer somut adımları da ele almış ve normalleşme sürecinin önkoşul olmaksızın sürdürülmesine ilişkin uzlaşılarını yeniden vurgulamışlardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan Mart ayında yapılan Antalya diplomasi forumunda biraraya gelmişti
İLGİLİ HABERLER

Normalleşme Süreci Görüşmelerine Devam

Türkiye ve Ermenistan, Aralık 2021'de ilişkileri normalleştirmek amacıyla doğrudan görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla, özel temsilciler atadıklarını açıkladı. Türkiye, 2014-2021 arasında Washington Büyükelçisi olarak görev yapmış olan Serdar Kılıç'ı, Ermenistan da Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Parlamento Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Ruben Rubenyan'ı özel temsilci olarak açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ise Mart ayında yapılan Antalya diplomasi forumunda biraraya gelmişti.