Erdoğan'dan Biden'a "24 Nisan" Tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan mesajıyla ilgili, “Biden’ın, önce Ermeniler'le ilgili olan bu tarihi öğrenmesi lazım. Bunları bilmeden kalkıp da Türkiye’ye meydan okumaya kalkmasını bizim bağışlamamız mümkün değil” dedi

Erdoğan'dan Biden'a "24 Nisan" Tepkisi
(ARŞİV)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan mesajıyla ilgili “Biden’ın, önce Ermeniler'le ilgili olan bu tarihi öğrenmesi lazım, gayet iyi bilmesi lazım. Bunları bilmeden kalkıp da Türkiye’ye meydan okumaya kalkmasını bizim bağışlamamız mümkün değil” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, 1915 olaylarına ilişkin yapılan açıklamalara da değindi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Çeşitli ülkelerin yönetimleri ve parlamentoları tarafından güya tanınan Ermeni iddialarına ilişkin ifadelerin bizim nezdimizde hiçbir hükmü yoktur. ABD Başkanı’nın açıklamasını da bu şekilde görüyor ve tamamı yalan, yanlış bilgiler üzerine kurulu olduğu için üzerinde durmaya değer bile bulmuyoruz. Sayın Biden’ın, önce Ermeniler'le ilgili olan bu tarihi öğrenmesi lazım, gayet iyi bilmesi lazım. Bunları bilmeden kalkıp da Türkiye’ye meydan okumaya kalkmasını bizim bağışlamamız mümkün değil. Türk ve Ermeni halkları arasındaki düşmanlığı tahrik etmek için sergilenen bu riyakarlığın en büyük zararını Ermeni toplumunun gördüğü ve göreceği de unutulmamalıdır. Nitekim ülkemizde yaşayan Ermeni vatandaşlarımızın ve misafirlerimizin de bu istismar siyasetinden rahatsız olduklarını biliyoruz.”

Biden yazılı mesajında 24 Nisan’ı “soykırımın başladığı tarih” olarak niteleyerek, bunun “20. yüzyılın en büyük mezalimlerinden biri olduğunu” kaydetmişti.

“TBMM’nin bu alçaklığın hesabını soracağına inanıyorum”

Erdoğan konuşmasında ayrıca, HDP milletvekili Garo Paylan’ın “Ermeni soykırımının tanınmasına” ilişkin TBMM’ye sunduğu kanun teklifini, “Bu densizliğin, milli iradenin tecelligahı bu yüce kurumda sergilenmesini açık bir ihanet olarak görüyoruz” sözleriyle eleştirdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişte kimi zaman sözlü olarak ortaya konan bu ihanetin, kanun teklifi seviyesine yükseltilmiş olması ister istemez bu alçakları kimlerin cesaretlendirdiği sorusunu akıllarımıza getirmektedir. (HDP'li Paylan'ın teklifi) TBMM'nin haddi de hukuku da ahlakı da çiğneyen bu alçaklığın hesabını müsebbibinden soracağına ve gereğini yapacağına inanıyorum. HDP asılsız Ermeni iddialarının bayraktarlığına soyunarak adeta ısrarla bu ülkenin partisi olmak istemediğini söylemektedir. Biz de doğrusu bunları bu parlamentonun bir mensubu olmaya yakıştıramıyoruz.”

Erdoğan yarın Putin’le görüşecek

Konuşmasında bugün Ankara’yı ziyaret eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmesine de değinen ve Ukrayna'yla ilgili taraflarla görüşmelerinin sürdüğünü dile getiren Erdoğan, “Görüştüğümüz taraflara hem birbirlerinin yaklaşımlarını hem de kendi telkinlerimizi ifade ediyor, önce ateşkes, ardından da kalıcı bir barış için her türlü gayreti sergiliyoruz” dedi.

Amaçlarının İstanbul sürecini liderler seviyesine taşıyarak, savaşı bitirecek nihai imzaların atılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Erdoğan, bugüne kadar Ukrayna’dan 17 bin Türk vatandaşının tahliye edildiğini, Türkiye’ye gelen Ukraynalı sığınmacı sayısının ise 85 bini geçtiğini dile getirdi.

Erdoğan ayrıca yarın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le telefonda görüşeceğini sözlerine ekledi.