Erdoğan’dan Putin’e Ateşkes Çağrısı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ateşkes ve barış anlaşması imzalanması çağrısı yaptı. Putin ise “askeri operasyon ancak Kremlin’in istekleri karşılanırsa sona erer” dedi

Erdoğan’dan Putin’e Ateşkes Çağrısı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ateşkes ve barış anlaşması imzalanması çağrısı yaptı. Putin ise “askeri operasyon ancak Kremlin’in istekleri karşılanırsa sona erer” dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan’la Putin telefonda bir saat görüştü.

Görüşmede Erdoğan, Türkiye’nin barışa katkıda bulunmaya hazır olduğunu belirtti ve Putin’e Ukrayna’da ateşkes ilan etme çağrısında bulundu.

Erdoğan, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşması imzalanması çağrısında da bulundu.

Görüşmede Erdoğan ateşkes için atılacak acil adımların önemine vurgu yaptı ve ateşkesin insani durumla ilgili endişeleri azaltacağını vurguladı.

Putin ise Rusya’nın Ukrayna ve yabancı ortaklarla diyaloğa hazır olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Rusya Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da askeri operasyonların ancak Rusya’nın istekleri kabul edildiğinde sona ereceğini söyledi. Putin ayrıca askeri operasyonun Ukrayna çatışmayı bıraktığında duracağını vurguladı.

Putin askeri operasyonun plana göre devam ettiğini de kaydetti.

Rusya Cumhurbaşkanı, Ukraynalı müzakerecilerin daha yapıcı bir tavır takınmasını ve gerçekliği de hesaba katmasını umduğunu söyledi.

Ukrayna ve Rus heyetlerin yeni haftanın ilk günü üçüncü kez bir araya gelmesi bekleniyor.