"Erdoğan’la Tahıl İhracatını Görüşeceğim"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın neredeyse tamamının Avrupa ülkelerine gönderildiğini söyleyerek, tahıl anlaşmasının şartlarını gözden geçirmek ve ihracatın sınırlandırılmasını ele almak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceğini kaydetti

"Erdoğan’la Tahıl İhracatını Görüşeceğim"

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın neredeyse tamamının Avrupa ülkelerine gönderildiğini söyleyerek, tahıl anlaşmasının uygulanma şeklini eleştirdi.

Putin, anlaşmanın şartlarını gözden geçirmek ve ihracatın sınırlandırılmasını ele almak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceğini dile getirdi.

Rusya’nın Vladivostok şehrinde bugün düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu'nda konuşan Putin, Batı'nın Ukrayna tahılının büyük bir kısmını Afrika'daki ihtiyaç sahibi ülkelere değil, kendi ülkelerine ihraç etmesi nedeniyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir insani felaketin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

“Sadece 2 gemi yoksul ülkelere gitti”

Batı’yı “sömürgecilikle” suçlayan Putin, "Ukrayna'dan ihraç edilen tahılın neredeyse tamamı gelişmekte olan yoksul ülkelere değil, AB ülkelerine gönderiliyor. İhtiyaç sahibi ülkelere yardım anlamına gelen BM Dünya Gıda Programı kapsamında sadece iki gemi yüklendi, altını çiziyorum, 60 bin ton tahıl taşıyan 87 gemiden sadece ikisi yoksul ülkelere gitti. Bu da gelişmekte olan ülkelere gönderilenin sadece yüzde 3'üne tekabül ediyor" diye konuştu.

Durumun ele alınmaması halinde küresel bir gıda krizinin yaşanabileceği uyarısında bulunan Putin, hangi ülkelerin sevkiyat alabileceğine ilişkin olası kısıtlamaları görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temasa geçeceğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

"AB Yaptırımları Rusya’nın Enerji Gelirini Azaltmadı"

“Gelişmekte olan ülkeler kandırılıyor”

Putin, "Gelişmekte olan ülkeler bir kez daha kandırıldı ve kandırılmaya devam ediyor. Bu yaklaşımla dünyadaki gıda sorunlarının boyutunun daha da artacağı açık. Bu da benzeri görülmemiş bir insani felakete yol açabilir" diye konuştu.

Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna, Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna'nın Karadeniz'deki üç limanından yapılan tahıl ihracatının yeniden başlatılması için 22 Temmuz'da İstanbul'da bir anlaşma imzalamıştı.

Sevkiyatları denetlemek üzere İstanbul'da üç ülke ve BM yetkililerinden oluşan bir Ortak Koordinasyon Merkezi kurulmuş, Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına böylece yeniden başlanmıştı.

“Hiçbir şey kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz”

Putin açıklamalarında ayrıca, "Rusya'nın Ukrayna savaşı nedeniyle ABD ile girdiği küresel çatışmada bir şey kaybetmediğini, aksine küresel nüfuzunu yeniden tesis ederek, kazançlı çıktığını" savundu.

"Hiçbir şey kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz" diyen Putin, Batı’nın yaptırımlarını konuşmasında eleştirdi.