Eşit Ödeme Günü Nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün bir gün öncesi ''Eşit Ödeme Günü'' adı altında kadınlara yönelik eşit olmayan çalışma ve ödeme şartları Berlin belediyelerinde direklere bayrak çekilerek hatırlatıldı.

Berlin-

Berlin eyalet meclisi üyesi Derya Çağlar ve Neukölln belediye başkanı Martin Hikel metalink.tv'ye konuştu.7 mart  günü dünya'da ''Equal Pay Day'' kutlanmaktadır.''Eşit Ödeme Günü'' ismi altında yapılan bu etkinlik 8 mart kadınlar günü öncesi yine kadınların iş hayatında erkeklere göre daha fazla çalışması ama daha az üçret almasına dikkat çekiyor. 

Eşit olmayan bu durumu her yıl Berlin belediyeleri binaları önünde bayrak çekerek simge bir eylemle hatırlatıyorlar.Bu sene Neukölln belediyesi  birçok  kadının katılması ile bayrağı direğe belediye başkanı Martin Hikel'le direğe çektiler.

Neukölln Eyalet Milletvekili Derya Çağlar ve Belediye Başkanı Martin Hikel  metalink.tv 'ya konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Eşit Ödeme Günü nedir?

Eşit Ücret Günü, tüm dünyada kadınların erkeklerden daha az kazandığına dikkat çeken bir eylem günüdür. Daha doğrusu: Kadın ve erkeklerin ortalama brüt kazançlarındaki yüzde farkına dikkat çekiyor.

Eşit Ödeme Günü nasıl ortaya çıktı?
Almanya'da ilk kez 2008 yılında İş ve Profesyonel Kadınlar (BPW) Almanya e.V.'nin girişimiyle düzenlenen Eşit Ücret Günü, Federal Aile İşleri, Kıdemli Vatandaşlar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. ABD'de eşit ücret günü doğdu.

Görüntü: metalink.tv