Eski Başbakan Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti

Silahlı saldırıya uğrayan Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe, hayatını kaybetti. Japon resmi kanalı NHK, Abe'nin ülkenin Nara kentinde konuşma yaptığı sırada silahlı saldırıya uğradığını bildirdi.

Eski Başbakan Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti

Silahlı saldırıya uğrayan Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe, hayatını kaybetti.

Japon resmi kanalı NHK, Abe'nin ülkenin Nara kentinde konuşma yaptığı sırada silahlı saldırıya uğradığını bildirdi.

Yerel kaynaklar, Abe'nin hastaneye kaldırılırken bilincinin başlangıçta açık olduğunu ancak daha sonra kalbinin durduğunu bildirdi.

Polis, olayla ilgili 41 yaşındaki bir şüphelinin yakalandığını ve zanlının Nara’da ikamet ettiğini tespit edildiğini açıkladı. Japon medyası da zanlının Japon ordusunda görev yaptığını aktardı.

NHK kanalı ayrıca, 67 yaşındaki Abe’nin bir tren istasyonunun önünde kampanya konuşması yaptığı sırada iki el silah sesi duyulduğu ve ardından güvenlik görevlilerinin gri tişörtlü ve bej pantolonlu bir adamı yakaladığını gösteren bir video yayınladı.

TBS kanalı da Abe'nin göğsünün sol tarafından ve boynundan da vurulduğunu bildirdi.

Abe iki dönem başbakanlık yaptıktan sonra 2020 yılında sağlık durumunu gerekçe göstererek istifa etmişti. Eski Başbakan, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin (LDP) Pazar günü yapılacak seçimler öncesi kampanyasına destek veriyordu.

''Japonya ve dünya için kayıp''

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Shinzo Abe için ''büyük vizyon sahibi bir lider'' ve ''ABD'nin olağanüstü ortağı'' sözlerini kullandı. Blinken, eski başbakanın suikaste uğramasının şok edici ve çok rahatsız edici olduğunu söyledi.

Blinken açıklamayı G20 zirvesi kapsamında bulunduğu Bali'de Japon ve Güney Kore Dışişleri Bakanlarıyla düzenlenen üçlü toplantı öncesinde yaptı.

Blinken, Abe'nin ABD-Japonya ilişkilerini görevi sırasında yeni bir zirveye taşıdığını söyledi.

''O büyük vizyon sahibi bir liderdi'' diyen Blinken, Abe'nin ölümünün ''Japonya ve dünya için kayıp'' olduğunu söyledi

Erdoğan’dan taziye mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abe’nin vefatının ardından sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajında, “Japonya Eski Başbakanı, değerli dostum Şinzo Abe’nin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyorum. Dostum Abe’nin ailesine, sevenlerine, tüm Japonya halkına ve hükümetine başsağlığı dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan da saldırının ardından bir açıklama geldi. Açıklamada, ''Japonya eski Başbakanı Abe Shinzo’nun, bugün uğradığı menfur silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Abe Shinzo’nun ailesi ile dost Japon halkı ve Hükümetine içten taziyelerimizi iletiyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

Shinzo Abe'nin ölümüne dünyadan da tepkiler geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter'dan paylaştığı mesajında ''Muhteşem bir insan, büyük demokrat, çok taraflı dünyanın savunucusu hayatını kaybetti. Ailesi, dostları ve Japon halkıyla birlikte yas tutuyorum. Shinzo Abe'nin vahşice ve korkakça öldürülmesi dünyayı şok etmiştir'' dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Twitter mesajında ''Shinzo Abe'nin maruz kaldığı iğrenç saldırı karşısında derinden sarsıldım. Büyük başbakanın ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Fransa, Japon halkının yanındadır'' sözlerine yer verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise ''Uzun yıllardır demokrasinin savunucusu olan dostum ve meslektaşım Shinzo Abe'nin iğrenç şekilde öldürülmesinden derin üzüntü duydum. Ailesine ve Başbakan Kishida'ya, NATO ortağı Japonya halkına bu zor zamanda en derin başsağlığı dileklerini sunarım'' açıklamasın yaptı.