Etiyopya'da Etnik Kökenli Saldırıda 200'den Fazla Ölü

Afrika ülkesi Etiyopya’da etnik kökenli bir saldırıda en az 200 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Saldırının, ülkenin Oromia bölgesinde Amhara etnik grubuna ait kişilere yönelik yapıldığı açıklandı

Etiyopya'da Etnik Kökenli Saldırıda 200'den Fazla Ölü
Arşiv foto

Afrika ülkesi Etiyopya’da etnik kökenli bir saldırıda en az 200 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Saldırının, ülkenin Oromia bölgesinde Amhara etnik grubuna ait kişilere yönelik yapıldığı açıklandı.

Bu saldırının Afrika’nın en kalabalık nüfusa sahip ikinci ülkesi Etiyopya’da bugüne dek görülmüş en büyük saldırılardan biri olduğu ifade ediliyor.

Associated Press haber ajansına konuşan görgü tanıklarından Abdülseyid Tahir “Ben 230 cansiz beden saydım sanırım bu bugüne dek gördüğümü en ölümcül saldırı. Tüm cenazeleri topluca defnediyoruz ancak halen daha cesetleri toplamaya devam ediyoruz. Şu an ordu güçleri de geldiler ancak onlar ayrıldığında saldırıların devam etmesinden korkuyoruz” diye konuştu.

Sadece ismini veren Şambel isimli bir başka görgü tanığı da korku içerisinde olduklarını ve yerel Amhara toplumu üyelerinin çaresizce bölgeyi terk etmek için alternatif yerler arayışında olduklarını söyledi. Şambel yaklaşık 30 yıl önce yeniden yerleşim program kapsamında bölgeye getirilen Amhara etnik grubuna mensup insanların acımasızca öldürüldüklerini belirtti.

Taraflar birbirini suçluyor

Her iki görgü tanığı da saldırıyla ilgili olarak Oromo Bağımsızlık Ordusu(OLA) adlı örgütü sorumlu tuttuklarını söyledi.

OLA Sözcüsü Odaa Tarbii’yse yaptığı açıklamada saldırıyı kendilerinin düzenlediği iddialarını reddetti.

Arşiv foto
Arşiv foto

Sözcü yaptığı açıklamada “Bahsettiğiniz saldırı rejime bağlı ordu güçleri ve yerel militanlar tarafından Gimbi’deki son saldırımızın ardından kamplarından çekilirken yapıldı. Tole adı verilen bölgeye kaçtılar ve bu esnada yerel halkın bize verdiği desteğin intikamını almak için saldırıp yaşadıkları yerleri yok ettiler. Saldırı olduğunda bizim savaşçılarımız daha bölgeye ulaşmamışlardı bile” dedi.

Etiyopya, etnik gruplar arasında tansiyonunu son derece gergin olduğu ülkelerden biri. Gerginlikler genelde tarihi yada siyasi olaylar nedeniyle yaşanıyor. Amhara etnik halkı ülkedeki en kalabalık etnik grupların başında geliyor. Bu grup özellikle Oromia isimli bölgede genelde saldırıların hedefi oluyor.