Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakananın İstifası İstendi.

''Sayın Habeck Bakanlıktan Çekilin, Görev Sürenizi Uzatmak Ekonomimizde Bir Çöküşe Yol Açacaktır!''Dr.Sahra Wagenknecht

Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakananın İstifası İstendi.
Foto:sahra-wagenknecht.de/

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte başlayan Almanyadaki enerji sorunu Almanya Parlomantesu bütçe konuşmaları ağırlıklı konusu oldu.Sol partinin etkili ismi Dr.Sahra Wagenknecht taptığı bütçe konuşmasındada hedefi koalisyon ortağı yeşiller partisi Ekonomi ve İklim Koruma bakanı Robert Habeck oldu.

Kaynak:https://www.sahra-wagenknecht.de/

Sol parti milletvekili Dr.Sahra Wagenknecht'in Federal Meclis'in bireysel plan 09 (ekonomi ve iklim koruma) hakkındaki bütçe tartışmasında yaptığı konuşmada ,Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck'e  ''Sayın Habeck Bakanlıktan Çekilin, Görev Sürenizi Uzatmak Ekonomimizde Bir Çöküşe Yol Açacaktır!'' dedi.

Sol parti milletvekili Dr.Sahra Wagenknecht Almanya Federal Mecliste yaptığı konuşmasında şöyle devam etti.

Sayın Başkan! Sevgili Bay veya Bayan! Almanya'da sosyal ve ekonomik bir felaket kapıda. Milyonlarca insan gelecekten, patlayan yaşam maliyetlerinden, korkunç faturalardan ve giderek artan bir şekilde işlerinden korkuyor.

"Handelsblatt", Ekonomik İşler Bakanlığı'na henüz haber ulaşmamış olsa bile: "Önemli sektörlerde şirketler sürüler halinde kapanacak" diye yazıyor. Çünkü Bay Habeck, ne yazık ki iş hayatında işler siyasette olduğu gibi değil. Ne yazık ki, artık teslim etmeyen bir bakan aslında iflas başvurusunda bulunmak zorunda değil; Bunun en güzel örneği sensin.

Ancak yüksek fiyatlar nedeniyle artık hiçbir şey satamayan bir şirket piyasadan kayboluyor ve bu da basit bir dille şu anlama geliyor: Enerji fiyatlarındaki patlamayı durdurmazsak, güçlü orta ölçekli şirketleriyle Alman endüstrisi yakında ancak iyilerin hatırası olacak!

Diğer birçok Avrupa ülkesinden çok daha yüksek olan yüksek enerji fiyatları sadece gökten düşmedi; bunlar siyasetin sonucudur. Bir yandan, deniz süpürücülerle ve krizden çıkar sağlayanlarla uğraşırken tam bir omurga eksikliğinizin sonucudurlar.

Almanya'daki madeni yağ şirketleri bu yıl son yılların ortalamasından 38 milyar avro daha fazla kar elde edecek ve elektrik üreticileri 50 milyar avro bile - her gün vatandaşların cebinden çekilen para.

Diğer ülkeler uzun zamandır bu piyasa başarısızlığına tavan fiyatlar veya en azından aşırı kar vergileri ile tepki verdiler. Fransa, elektrik fiyatlarındaki artışı yüzde 4 ile sınırladı; önce Brüksel'e gidip uzun müzakereler yürütmediler. Fransa'da bir litre yakıt burada olduğundan yaklaşık 40 sent daha ucuz.

Bütçe konuşmalarının yapıldığı salonda diğer vekillerden sesler yükselmiş bir çok vekil birbirine laf atmıştır.

(Thorsten Frei (CDU/CSU): Evet!)

Ve son derece yetkin Alman Ekonomi Bakanı'nın enerji krizine katkısı?

(Yardımcı Timon Gremmels'den (SPD) çağrı)

Enerji lobicilerine gaz vergisi için yasa yazdırıyor.

(Enrico Komning (AfD): Evet!)

zaten acı çeken vatandaşlardan, ailelerden ve şirketlerden daha fazla ödeme yapmalarını isteyecek.

(Enrico Komning (AfD): Çılgın! - Timon Gremmels (SPD): Yanlış!)

Şey, gerçekten şunu söylemelisiniz: Önce böyle bir fikir bulmalısınız.

(SOLdan alkışlar)

Eğer bakarsanız, gerçekten Avrupa'nın en aptal hükümetine sahibiz.

Ama sadece krizin kazananlarıyla uğraşamayacak kadar korkak değil, aynı zamanda

(SPD, BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN ve FDP'nin çelişkisi)

Sol partili vekilin konuşmasına şöyle devam etti. ''En büyük sorun, en önemli enerji tedarikçimize karşı eşi görülmemiş bir ekonomik savaş başlatma konusundaki görkemli fikrinizdir. Evet, elbette, Ukrayna'daki savaş bir suçtur.''

Ancak Gazprom rekor karlar elde ederken Almanya'daki milyonlarca aileyi yoksullaştırarak ve endüstrimizi yok ederek Putin'i cezalandırdığımız fikri - bu ne kadar aptalca?

Ucuz enerji, sanayimizin varlığının en önemli koşuludur.

Yerine birini nereden buldunuz, Sayın Habeck? Şu anda her bir tankerle 200 milyon Euro kar eden Amerikan fracking gazı tedarikçileri ile! Elbette, gaz depolama tanklarını bu şekilde doldurabilirsiniz, ancak nihayetinde bu ay fiyatlarını ödemek zorunda kalan ailelerin ve orta ölçekli şirketlerin mahvolmasını engelleyemezsiniz.

Ve zaten başlıyor. Sanayide gaz tüketiminin neredeyse beşte bir oranında düşmesi, ani verimlilik artışlarından değil, üretimin şimdiden çarpıcı biçimde düşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu arada, üretim yer değiştirmeleri için tercih edilen yer son zamanlarda yeniden ABD oldu, çünkü Almanya'daki gaz fiyatı şu anda denizaşırı ülkelerden sekiz kat daha yüksek.

Amerika'yı yeniden harika yapmak mı? Bir Alman hükümeti için pahalı bir strateji!

DIHK'nın genel müdürü, mevcut stratejiye devam edilirse Almanya'nın birkaç yıl içinde yüzde 20 ila 30 daha fakir olacağını varsayıyor.

Evet, beğensek de beğenmesek de, sanayileşmiş bir ülke olarak kalmak istiyorsak, yakın gelecekte Rus hammaddelerine ve ne yazık ki Rus enerjisine ihtiyacımız var.

Sahra Wagenknecht  konuşmasını teşekkür ederek bitirdi.