Federal Konsey, Federal Meclis'ten 31 Yasanın Önünü Açtı

Federal Konsey(Bundesrat) 2022 yılının son oturumunda bir kez daha kapsamlı bir programı tamamladı. Bazıları sadece birkaç saat önce Federal Meclis tarafından kabul edilmiş olan 31 yasayı onayladı.

Federal Konsey, Federal Meclis'ten 31 Yasanın Önünü Açtı
Foto:Mustafa Ekşi

Federal Konsey 2022 yılının son oturumunda bir kez daha kapsamlı bir programı tamamladı. Bazıları sadece birkaç saat önce Federal Meclis tarafından kabul edilmiş olan 31 yasayı onayladı. Bu yasalar artık imza için Federal Cumhurbaşkanına gönderilebilir, ardından Federal Kanun Gazetesinde yayınlanabilir ve planlandığı gibi yürürlüğe girebilir - bazıları 1 Ocak 2023 gibi erken bir tarihte.

Federal Meclis'ten gelen tasarılar şunları içermektedir:

- Gaz, ısı ve elektrik fiyatlarını frenleyen iki yasa (MADDE 72 ve MADDE 73), hane halkı müşterileri ve küçük, orta ölçekli işletmelerin yanı sıra Aralık ayındaki acil yardımdan yararlanamayan daha büyük tüketiciler için de rahatlama sağlamayı amaçlamaktadır. Yardım tutarları, geriye dönük olarak Ocak ve Şubat ayları için de olmak üzere en geç Mart 2023'te ödenecektir.

- Öğrenci Enerji Fiyatı Sabit Oran Yasası (TOP 18): Öğrenciler, teknik kolej ve üniversite öğrencileri, yeni yılda artan enerji maliyetleri için bir defaya mahsus 200 Euro tutarında bir ödeme alacaklar.

- Yıllık Vergi Yasası (TOP 10): Vergi kanununda yapılan çok sayıda bireysel değişikliği bir araya getirmekte ve bunlardan bazıları hem rahatlama hem de artış sağlamaktadır. Kiralanan konutlar, küçük güneş enerjisi sistemlerinin işletilmesi ve ev-ofiste çalışma gibi durumlarda vergi avantajları ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, Değerleme Yasası'ndaki değişiklikler, gayrimenkul varlıklarının devri için daha yüksek vergi tutarlarına yol açabilir. Petrol, gaz, kömür ve rafineri sektörlerindeki şirketler için kanun, aşırı kar vergisi öngörmektedir.

- 2023 Bütçe Yasası (TOP 2): Önümüzdeki yıl için planlanan federal bütçe 476 milyar Avronun üzerinde harcama içeriyor - 45 milyar Avrodan fazla yeni borç ve 71 milyar Avrodan fazla yatırım.

- AB ile Kanada arasındaki ticaret anlaşmasına (CETA) ilişkin yasa (gündem maddesi 26): Bir yandan AB ve Üye Devletleri ile diğer yandan Kanada arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Anlaşmanın AB'nin münhasır yetkisine ilişkin bölümleri Eylül 2017'den bu yana yürürlüktedir. Anlaşma, tüm AB üye ülkeleri tarafından onaylandıktan sonra tam olarak yürürlüğe girecektir.

- KiTa Kalite Yasası (TOP 7): Bakım, erken çocukluk eğitimi, iyi beslenme ve dil gelişiminde daha fazla kalite için 2023 ve 2024 yılları için 4 milyar avroluk bir federal program içeriyor. Ayrıca, Federal Konsey tarafından talep edildiği üzere, "Sprach-KiTas" destek programının 2023 yazına kadar devam etmesini öngörmektedir.

- Kalma Fırsatı Yasası (TOP 15): Uzun yıllar boyunca hoşgörüyle karşılanan yabancılara Almanya'da kalma hakkı elde etmeleri için daha fazla şans tanınması amaçlanmaktadır. İyi uyum sağlamış yabancılar için 18 aylık oturma izni öngörmektedir. Bu sayede Almanya'da kalma hakkı için gerekli şartları yerine getirebilmeleri amaçlanmaktadır. Bunlar arasında özellikle geçim kaynağının güvence altına alınması, Almanca bilgisi ve kimlik kanıtı yer almaktadır.

- Yaptırımların Uygulanması Yasası II (gündem maddesi 12): Bu kapsamda, örneğin yaptırımların uygulanması için merkezi bir ofis kurulması ve gayrimenkul işlemlerinde nakit ödemelerin yasaklanması gibi mali suçlar ve kara para aklama ile mücadeleye yönelik tedbirler ele alınmaktadır.

- Hastane Bakımı Rahatlatma Yasası (TOP 13): Hastanelerin yeterli hemşirelik personeli istihdam etmelerini zorunlu kılmayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak, uygun vakalarda hastaların hastane yerine evde gecelediği hastane gündüz bakımına izin vermektedir. Yasa ayrıca pediatri ve obstetrik branşlarının mali açıdan güçlendirilmesine yönelik düzenlemeler de içeriyor. Buna ek olarak, hastanelerdeki ebelerin personel giderleri 2025 yılından itibaren hemşirelik bütçesinde tamamen dikkate alınacaktır.

- Avrupa Seçim Yasası'nın değiştirilmesi (gündem maddesi 14): Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 16 ve 17 yaşındaki gençler 2024 yılında yapılacak bir sonraki Avrupa seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olacaklar.

- Bölgeselleşme Yasası'nda yapılan değişiklikler (gündem maddesi 71), Kasım ayı başında Bakan Başkanları Konferansı'nın Federal Şansölye ile vardığı bir anlaşmayı hayata geçiriyor: 2022 yılında Federal Hükümet, bölgesel taşımacılığın finansmanı için eyaletlere başlangıçta planlanandan bir milyar Euro daha fazla ödeme yapacak; gelecek yıldan itibaren dinamizasyon oranı yüzde 1.8 yerine yüzde 3 artacak.


Eyaletler, Federal Hükümet ve AB'nin Girişimleri
Federal Konsey ayrıca yüksek kira artışlarına karşı koruma ve sağlık verilerinin işlenmesine ilişkin kendi inisiyatiflerini kabul etti, federal hükümetin beş yasa tasarısı ve AB alanından sekiz yasa tasarısı hakkında yorumda bulundu ve on hükümet yönetmeliğini onayladı - bunlar artık planlandığı gibi yürürlüğe girebilir, ancak bazı durumlarda sadece değişikliklerle. Ancak sözde Tüketici Malları Yönetmeliği onaylanmadı.

Kaynak :Federal Konsey'in 16 Aralık 2022 tarihindeki 1029. oturumu