Göçün 60. Yılında “Valizler Dolusu Umut” ödülleri verildi

Almanya ile Türkiye arasındaki “İşgücü Anlaşması”nın 60’ıncı yılında düzenlenen “Valizler Dolusu Umut” konulu “Göçün 60. Yılı Özel Röportaj Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Göçün 60. Yılında “Valizler Dolusu Umut” ödülleri verildi
Göçün 60. Yılında “Valizler Dolusu Umut” ödülleri verildi

Göçün 60. Yılında “Valizler Dolusu Umut” ödülleri verildi

Almanya ile Türkiye arasındaki “İşgücü Anlaşması”nın 60’ıncı yılında düzenlenen “Valizler Dolusu Umut” konulu “Göçün 60. Yılı Özel Röportaj Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Veliler Birliği tarafından göç hatıralarını canlı tutmak amacıyla üç kategoride düzenlenen “Göçün 60. Yılı Özel Röportaj Yarışması”na 50 cami derneğinden çok sayıda öğrenci katıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde düzenlenen ödül törenine; DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Köln Bölge Birliği Başkan Yardımcısı Nurten Afat, Köln Veliler Birliği Başkanı Kader Durmuş’un yanı sıra yarışmada dereceye giren öğrenciler ve velileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını Köln Veliler Birliği Başkanı Kader Durmuş yaptı. Almanya'ya göçün 60 yıllık geçmişini canlı tutmak amacıyla bir yarışma düzenlediklerini ifade eden Durmuş, “Almanya’ya gelen ilk nesil büyüklerle röportaj yarışması düzenledik. Bu yarışmaya cami derneklerimizden katılan öğrenciler, 60 yıl önce rızıklarını aramak için Almanya’ya gelen nine ve dedelerinin yaşadıkları zorlukları ve verdikleri mücadeleyi anlattı. Yarışma sonunda çok güzel videolar elde ettik. Bugün de öğrencilerimiz arasında çekilen videolar, jürimizin değerlendirmesi sonucu düzenlediğimiz ödül töreninde bir aradayız. Bu vesileyle videolarımızda yer alan başta büyüklerimize ve yarışmaya katılan öğrenicilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Göçün 60’ıncı yılında hatıraları canlı tutarak nesilden nesile aktarılmasına dedeler, nineler ve torunları buluşturan yarışmanın anlamlı olduğuna dikkat çeken DİTİB Köln Bölge Birliği Başkan Yardımcısı Nurten Afat, “İnsanımızın 60 yıllık Almanya’ya göç sırasında yaşadıklarının gelecek nesillere ulaştırılması aslında bir başarı hikayesidir. Öncelikle zorlu adımlar atarak, mücadele ederek bizlere bu mekanları kazandırdığınız için minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum. Allah sizlerden razı olsun. Çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

60 yıl önce atılan bu ilk adımla birlikte; çalışmayı, mücadeleyi, alın teri ve emeği kutsal bir gaye bilen güzel Anadolu’nun güzel insanlarının Almanya serüveninin başladığını söyleyen Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey de, “Sayıları her geçen gün azalsa da bugün aramızda ilk nesil büyüklerimizin de var olduğunu bilmek, onlarla sohbet edip hatıralarını dinlemek gerçekten büyük nimet. Bu yarışmanın da bu anlamda hatıraları canlı tutmaya, bir arada anıları paylaşmaya vesile olduğuna inanıyorum” dedi.

Bu seneki Mevlid-i Nebi Haftası’nın konusunun da ‘Peygamber Efendimiz ve Vefa Toplumu’ olduğunu hatırlatan Kuzey, “Göçün 60. yılı anısına DİTİB Köln Bölge Veliler Birliği’mizce düzenlediği ilk nesilden büyüklerimizle röportaj yarışması, ilk nesil büyüklerimize karşı çok kıymetli bir vefa göstergesidir. Onların hatıralarını kayıt altına almak ve geleceğe taşımak demektir. Bu nedenle yarışmaya katılan minik yürekleri kutluyorum, anılarını torunlarıyla dolayısıyla bizlerle paylaşan saygıdeğer büyüklerimin ellerinden öpüyorum. Rabbim bu beldelere dinimizi, kültürümüzü ve medeniyetimizi tanıştıran tüm büyüklerimizden razı olsun.” diye konuştu.

“Valizler Dolusu Umut” Röportaj Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

6-9 yaş gurubunda Wesseling DİTİB Mimar Sinan Camii’nden Emin Tombalak ile dedesi İsmet Dural, 10-12 yaş gurubunda Pulheim DİTİB Camii’nden Talha Körkoca ile dedesi Ali Karaca ve 13-15 yaş gurubunda Hürth DİTİB Camii’nden Beyza Maraşlı ile anneannesi Akgül Bostan’a başarı belgeleri ve ödülleri takdim edildi.