Griner Hakkında Cezai Kovuşturma

Rus RIA haber ajansı Rusya'da gözaltına alınan Amerikalı basketbolcu Brittney Griner hakkında cezai kovuşturma başlatıldığını bildirdi. RIA haberi, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'la tamamı bu akşam yayınlanacak bir röportaj yapan NBC televizyonuna dayandırdı

Griner Hakkında Cezai Kovuşturma

Rus RIA haber ajansı Rusya'da gözaltına alınan Amerikalı basketbolcu Brittney Griner hakkında cezai kovuşturma başlatıldığını bildirdi.

RIA haberi, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'la tamamı bu akşam yayınlanacak bir röportaj yapan NBC televizyonuna dayandırdı.

NBC televizyonundan Kier Simmons'un sorularını yanıtlayan Peskov, Griner'ın spor amacıyla Rusya'ya gitmesinin ardından tutuklanmasının iki ülke arasında köprü oluşturma çabaları için kötü bir mesaj olduğunu söyleyen Simmons'a, Griner'ın Rusya'da yasak olan uyuşturucu bir maddeyi yanında taşıyor olmasının da aynı derecede kötü bir mesaj verdiğini söyledi.

Peskov, Rusya'nın uyuşturucu maddelerin girişinin yasak olduğu tek ülke olmadığını kaydetti.

Peskov, ABD hükümetinin Griner'ı bir esir olarak değerlendirdiğini kaydeden Simmons'a Rusya'nın Griner'ı esir olarak görmediğini söyledi. Peskov, ''O Rus yasalarını ihlal etti ve şimdi de adli kovuşturmayla yüz yüze. Bunun esir alınmakla ilgisi yok'' diye konuştu.

Amerikalı basketbolcu Brittney Griner geçen ay Moskova havaalanında bavulunda elektronik sigara kartuşları bulunmasının ardından gözaltına alınmıştı. Rusya Gümrük Hizmetleri Cumartesi günkü açıklamasında kartuşlarda kenevir yağı tespit edildiğini açıklamıştı. Rusya’da benzer suçlar için 10 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Rio ve Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya alan Griner son yedi sezondur Rusya'da oynuyordu.

NBC'nin özel röportajında Peskov'a, Ukrayna'nın doğusunda Ukrayna ordusu yanında savaştıkları sırada kayboldukları belirtilen iki Amerikan vatandaşıyla ilgili de sorular yöneltildi. Peskov, Alexander Drueke ve Andy Huynh adlı iki Amerikan vatandaşının işledikleri suçların cezasını çekeceklerini söyledi.