Güneş Tutulması Türkiye’de ‘Parçalı’ İzlendi

Parçalı güneş tutulması başkentte, Ankara Üniversitesi rasathanesindeki etkinlikle izlendi. Etkinliğe katılan öğrenci toplulukları ve vatandaşlar tutulmayı alana kurulan teleskoplar ve kendi imkanlarıyla izledi

Güneş Tutulması Türkiye’de ‘Parçalı’ İzlendi

Parçalı güneş tutulması başkentte, Ankara Üniversitesi rasathanesindeki etkinlikle izlendi.

Etkinliğe katılan öğrenci toplulukları ve vatandaşlar tutulmayı alana kurulan teleskoplar ve kendi imkanlarıyla izledi.

Parçalı güneş tutulmasına en fazla öğrenciler ilgi gösterdi. Öğrenciler bir yandan güneşi gözlerken bir yandan da öğretmenlerinin verdiği bilgileri dinledi.

Güneş tutulmasını izlemeye gelenlerin bir bölümü ilk kez tutulma izlemenin heyecanını yaşadı. İzleyenler heyecanlarını VOA Türkçe ile paylaştı.

Diyarbakır’da ise güneş tutulması izleme etkinliği tarihi Zerzevan Kalesi’nde düzenlendi. Etkinliğe Çınar İlçesi’ndeki Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin yansıra vatandaşlar da katıldı.

Zerzevan Kalesi’ne gelenlere, parçalı tutulmayı izlemeleri için özel bir gözlük verildi. Kaleye gelenler yaklaşık saat 12.30’da başlayan tutulmayı ilgiyle izledi. Parçalı tutulma saat 14.00 sıralarında en belirgin hale geldi. Tutulmanın son saatlerine kadar etkinliği izlemeye gelenler oldu. VOA Türkçe’ye konuşan izleyiciler, parçalı da olsa tutulmanın büyüleyici olduğunu söyledi.