Halk Ukrayna Krizinin Türkiye’ye Etkisinden Endişeli

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyon karşısında, Türkiye’nin nasıl bir tavır alması gerektiği konusunda VOA Türkçe, halkın görüşlerine başvurdu. İnsanlarda genel kanı, mevcut durumdan Türkiye’nin de olumsuz yönde etkileneceği yönünde

Halk Ukrayna Krizinin Türkiye’ye Etkisinden Endişeli
Ukrayna'da para çekmek için bankalara akın edenler, ATM'ler önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyon karşısında, Türkiye’nin nasıl bir tavır alması gerektiği konusunda VOA Türkçe, halkın görüşlerine başvurdu.

İnsanlarda genel kanı, mevcut durumdan Türkiye’nin de olumsuz yönde etkileneceği yönünde. Ekonomik şartların daha da ağırlaşmasından endişe eden halk, Türkiye’nin barış yanlısı bir politikayla mümkün olduğunca tarafsız kalmasını istediklerini belirtti.

“Türkiye’nin iyi bir strateji uygulaması gerekiyor”

Türkiye’nin akıllı bir politika izlemesi gerektiğini ifade eden Tolga Ünal, “Bu gibi uluslararası olaylarda stratejik davranmak gerekiyor. Hemen tepki vermemek lazım. Artık global bir dünyada yaşıyoruz. Artık her şey bütünleşmiş vaziyette. Kimse tek başına süper güç değil. Rusya da aynı şekilde bunun etkisini yaşayacaktır ama bizden daha fazla etkilenmeyecektir. Buğdayın yüzde 90’ını Rusya’dan alıyoruz, doğalgazda da Rusya’ya bağımlı durumdayız. Bu yüzden çok dikkat etmek lazım. Kaynakları verimli kullanmamız gerekiyor. Dünya yeni bir düzene uyanıyor. Çok akıllı olmak lazım, çok iyi strateji uygulamak gerekiyor” diye konuştu.

“Türkiye NATO ile birlikte hareket etmeli”

Özel sektörde çalışan Kamil Büyükoğulları, Türkiye’nin NATO ile birlikte hareket etmesinin daha mantıklı olduğunu belirtti: “Ukrayna’nın yaşadığı çok kötü bir şey ama Rusya çok büyük bir güç. Türkiye bu yüzden tek başına bir şey yapmamalı. Eğer bütün NATO üyeleri bir karşılık verirse Türkiye içinde olmalı. Zaten şu anda Türkiye ekonomisi çok kötü. Bir de Rusya’yla savaşa girersek çok büyük sıkıntı olur.”

“Türkiye barıştan taraf olmalı”

Emekli memur Necdet Nardemir, “Türkiye barıştan taraf olmalı. Çocuklar ölmesin, ülkenin huzuru bozulmasın. Türkiye iki ülkeye de taraf olmamalı” dedi.

“Türkiye istese de istemese de bir rol alacaktır”

Türkiye’nin içinden çıkması gereken çok sorunu olduğunu kaydeden Begüm Boldan, sözlerine şöyle devam etti: “Önce kendimizi kurtarıp ondan sonra başkalarına el uzatsak daha doğru olur diye düşünüyorum. Türkiye, istese de istemese de zaten bir rol alacaktır. Çünkü biz sessiz kalmayı başarabilen bir ülke değiliz ne yazık ki. Olayların başrolüne geçmeyi, kendimizi farklı açılardan yansıtmayı çok seviyoruz. Kesinlikle halkın ne duruma geleceğini ve bunun ekonomik, sosyolojik açılarını düşünmüyoruz.”

“Türkiye ekonomik anlamda zor durumda kalacak”

Avukat Veysi İçten, “Türkiye burada tarafsız kalması gerekiyor. Türkiye’nin özellikle içerisinde bulunduğu ekonomik durumu göz önünde bulundurursak, Türkiye ciddi anlamda zor durumda kalacak diye düşünüyorum. Rusya ile bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu kişisel ilişki maalesef Türkiye’yi Rusya’ya bağımlı kılmış vaziyette. Bu anlamda bence Türkiye’nin artık denge politikasını yürütebileceği bir durum söz konusu değil. Maalesef Türkiye bir tercihte bulunmak zorunda kalacak ve hangi taraftan yana tercihini kullanırsa kullansın Türk halkı, Orta Doğu ve Kafkas halkları kaybedecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Umut Çolak