Hanau'daki Irkçı Terörün İkinci Yılında Tepkiler.

Vili Viorel Păun, Said Nesar Hashemi, Gökhan Gültekin, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Fatih Saraçoğlu, Ferhat Ünvar, Kaloyan Velkov ve Sedat Gürbüz’ün Hanau’da bir ırkçı tarafından öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçti. İkinci yılında yapılan açıklamalar kamuoyuna sosyal ağlardan duyuruldu.

Hanau'daki  Irkçı Terörün İkinci Yılında Tepkiler.

Berlin-

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann iki yıl önce yaşanan Hanau saldırısıyla alakalı basına verdiği beyanında, devletin ders alması gerektiğini ve başarısızlığından bahsetti.
Cuma günü Berlin'de Buschmann, "Vatandaşlarımızı toplumumuzda büyüyebilecek ölümcül nefret ve çılgınlıktan koruyamadık" dedi. Devlet yetkilileri daha sonra etkilenenlere karşı davranışların uygun olmadığını belirtti. Buschmann, "Bu başarısızlıktan ders çıkarmak bizim görevimiz" dedi.

Almanya Meclisi Milletvekli Canan Bayram Hanau insanların öldürüldüğünü.Cinayet öldürülenlerin yabancı kökenli olması nedeni le yapıldığını, bu cinayeti işleyenin tanınan bir Nazi olduğunu ve bu tüm toplumu etkilediğini söyledi.

Almaya Meclisi Milletvekili Hakan Demir'de sosyal ağlardan yayınladığı mesajda, Hanau işlenen ırkçı cinayet sonucu ölenleri anarken, aşırı sağcıların silahsızlandırılması için içişleri bakanı Nancy Faeser'e girişimde bulunulduğunu  duyurdu.''Ve girişimlerin kalıcı olarak desteklenmesi için bir demokrasi geliştirme yasasına ihtiyacımız var''.dedi.

Kurbanlar İkinci Yılında Mezarları Başında Anıldı.

Almanya'nın #Hanau kentinde 19 Şubat 2020'de gerçekleştirilen ırkçı terörde öldürülen Vili Viorel Păun, Said Nesar Hashemi, Gökhan Gültekin, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Fatih Saraçoğlu, Ferhat Ünvar, Kaloyan Velkov ve Sedat Gürbüz için  ikinci yılında şehir mezarlığında anma töreni düzenlendi.


İlgili Haber 

(Arşiv)

İlgiliHaber


(Arşiv)

Haber: Mustafa Ekşi