''Hayatta Oynamam'' Dedi Usta Oyuncu Ulvi Alacakaptan.

Tiyatro ,sinema oyuncusu ve yönetmeni Haldun Ulvi Alacakaptan Berlin Türk Eğitim Derneğinde yeni yazdığı kitabı ''Hayatta Oynamam'' tanıttı.Ulvi Alacakaptanla görüntülü bir sohbet gerçekleştirdik.

''Hayatta Oynamam'' Dedi Usta Oyuncu Ulvi Alacakaptan.
Tiyatro Oyuncusu Ulvi Alacakaptan okuyucularına kitaplarını imzaladı.
''Hayatta Oynamam'' Dedi Usta Oyuncu Ulvi Alacakaptan.

Berlin-

Tiyatro ve sinema oyuncusu ve yönetmeni Haldun Ulvi Alacakaptan Berlin Türk Eğitim Derneğinde yeni yazdığı kitabı ''Hayatta Oynamam'' tanıttı.Ulvi Alacakaptanla bir sohbet gerçekleştirdik.

Medya.Berlin adına  sohbeti gerçekleştiren Mustafa Ekşi ,Ulvi Alacakaptanla gündem değerlendirmesi ve tiyatro üzerine konuştu.

Sohbet sonrası Türk Eğitim Derneği başkanı Rüştü Kam moderatörlüğünde  Ulvi Alacakaptan kitabını tanıttı. Okuyucuları ile sohbet yaptı.Kitaplarını imzalayarak okuyucularına verdi.

Ulvi Alacakaptan  okuyucularıyla yaptığı sohbette satırbaşlıklarında şunlara değindi;

"-Sanat eserleri sıkıntılı zamanlarda ortaya çıkar. Rahat zamanlarda sanat yapılmaz. Çünkü sanatçı yetişmez.
-Büyük İslâm Düşünürü Muhammed İkbal "Kaç Müslümanlardan sığın Müslümanlığa" demiş. Muhammed İkbal durduğu yerde böyle bir söz söyler mi? Söylemiş, söyletmişler.
-Ben eskiden solcuydum sıkıldım o yaşamımdan ve başka bir yaşama geçmek için İslâm'ı seçtim. İslâm'ı seçtiğim için mutluyum elbet. Ancak Müslümanlar aradığım o insanlar değilmiş. Okumlarımda gördüm ki; meğer ilk rahatsız olan ben değilmişim, Muhammed İkbal'de aynı sıkıntıları yaşamış.
-18 yıllık AKPARTİ döneminde Şehir Tiyatroları dişe dokunur bir iş yapmadı. Acı ama gerçek.
-Müslümanlar neden bir yapımcı yetiştirmiyor, neden bir yönetmen yetiştirmiyor, neden bir senarist yetiştirmiyor, diyorlar. Sen yıllar yılı müzik haramdır, tiyatro haramdır, resim haramdır dersen, sanat adamı yetişir mi? Hâlâ aynı kafada olanlar var. Pirim de yapıyorlar.
-Siyaset yapanlar bugün belden aşağı vuruyorlar, eskiden olduğu gibi siyasi liderlerin taklidini yapamıyorsunuz. Niçin siyasetçiler mizah konusu yapılmıyor diyorsun ya işte bunun için yapılmıyor. Saygı ile önünde eğildiğim bir tiyatro ustamız vardı. Birgün oyun sırasında seyircilerden birisi sahneye hıyar atmış. O kişiye verilen cevap aynen şöyle oldu: "Seyircilerimizden birisi sahnede kartvizitini unutmuş." İşte bu seviyedir. Türk halkının seviyesi. Şimdilerde bu seviyede insan bulmak çok zor.
- Bizde gençler solcudur, milliyetçidir, islamcıdır. Üniversiteyi bitirince geriye bunlardan hiçbirşey kalmaz. Herşeyi bırakırlar. Gençler erozyona uğradı.
-Müslümanların "takva" dedikleri şey meğer daha çok para demekmiş." 18 yıllık AKPARTİ iktidarında ben bunu anladım...

Haberin Albümü 

Ulvi Alacakaptan Kimdir?

Tiyatro ve sinema oyuncusu ve yönetmeni. 1949, Ankara doğumlu. Şair Ercüment Alacakaptan babası, hukukçu Uğur Alacakaptan amcasıdır. İlk ve ortaöğrenimini Ankara ve İstanbul‘daki çeşitli okullarda okuyarak tamamladı. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (1973) mezunu. Üniversite öğrenciliği yıllarından itibaren Dostlar Tiyatrosu (1969-78), İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları (1978-80), Ortaoyuncular (1980-84), Uluslararası Sanat Gösterileri (1982-84) topluluklarında oyuncu olarak çalıştı.

Çalışmalarını arkadaşlarıyla kurduğu (1988) Birlik Sanat bünyesinde sürdürdü. Bir süre Muammer Karaca Tiyatrosunu yönetti (1995-96). Başta tiyatro olmak üzere çeşitli sanat konularında deneme ve eleştirilerini Tiyatro 70 (1970), Millî Gazete (1984-86), Zaman (1986) dergi ve gazetelerinde yayımladı.

ESERLERİ:

Çaladaktilo (1989), Ağzımıza Laik (1990), Ulvî Şeyler (1998).

HAKKINDA: Fatma Bozkurt / Ulvi Alacakaptan (Merdiven Sanat, Haziran 1998).

EkşiHaber