Helvacı olmak | "20 yaşındaki birisi benden helva, tahin pekmez almıyor"

Tahinli helva lezzetini İzmir'de yaşatan ender ustalardan, Mehmet Helvacı'nın torunu İhsan Helvacı ile beraberiz. 1928'te İzmir'in Basmane semtinde açılan baba dükkanında ata mesleğini sürdüren İhsan Helvacı, "Bir insan sonradan helvacı olmaz. Muhakkak ya babadan ya dededen helvacı olacak" diyor.

izmir'in tarihini bizzat yaşamış olan konuğumuz bize eski Basmane ve Oteller Sokağı gibi tarihi yerleri anlatıyor. İhsan Helvacı, bir zamanlar Yahudilerin, daha sonra İzmir eşrafının oturduğu Basmane'de dede mesleğini sürdürmeye çalışıyor. Yaklaşık 90 yıllık dükkanında adeta zamana meydan okuyor. Dükkanındaki mermer tezgah yaklaşık 100 yıllık, oturduğu sandalye 70 senelik. Kullandığı tahin kabı 65 senedir aynı.

Bir zamanlar odun ateşiyle ve katırların döndürdüğü tahin taşıyla ürettiği helvayı, artık Akhisar'da imal ediyor. Olabildiğince eski usullerle, katkı malzemesi kullanmadan. Şimdi dükkanına tahin helvası almak isteyenler kadar, bu tarihi dükkanı görmek isteyenler de geliyor

Tahinden yapılan helva, fast food kültürünün giderek yaygınlaştığı günümüzde, genç kuşaklar çok tüketmese de yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip. "Yeni nesil helvayı bilmiyor" diyen İhsan Helvacı, değişen dünyaya ve tüketim kültürüne direnmeye çalışıyor, "Zaman ne gösterir bilmiyorum ama ben yaşadığım müddetçe bu işi devam ettireceğim” diyor. İzmir Basmane Oteller Sokağı tarihine de ışık tutan konuğumuz bize İzmir'in geçmişini de anlatıyor.