Hocalı Soykırımının 30. Yıılında Berlin'de Anma Töreni

Berlin'de Hocalı soykırımı'nın 30. yılında yapılan anma töreni yapıldı., Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı şehrine yönelik saldırılarda aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 613 Azerbaycanlı sivilin katledildiği ve yüzlerce Azerbaycan vatandaşının yaralandığı hatırlatıldı.

Berlin'de Hocalı soykırımı'nın 30. yılında yapılan anma töreni yapıldı.

Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı şehrine yönelik saldırılarda aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 613 Azerbaycanlı sivilin katledildiği ve yüzlerce Azerbaycan vatandaşının yaralandığı hatırlatılan konuşmalar yapıldı.

Işıkyol derneği başkanı Şerife Caferi Ermenilerin 30 yıl üstünden geçen bu soykırımı dünyaya duyuramadıklarını ve  bunun büyük Ermenistan planının bir parçası olduğunu söyledi.

Dr.Naibbe Tural (Alman Azerbeycan Aydinlar Birligi baskani) yaptığı açıklamada ,bunun bir katliam olmadığını bu bir soykırımdır  diyerek şöyle devam etti..''2022 Azerbaycan Karabağ bölgesinin özgürlğüne kavuşmuştur. Bugünde Hocalı soykırım için adaletin yerine gelmesini istiyoruz'' dedi.

Berlinde siyasei çalışmalar yapan  Gurban Alakbarov  Almanya'da Azerbazcan şehit ve yardımlaşma derneği ile organize ettikleri bu anma töreni ile 30 yıl önce yaşananları anlattıklarını söyledi. Azerbaycan ve Türkiye'nin yeni bir güç olarak ortaya çıkma imkanı var.Bu ortak çalışmaların hem askeri hem ekomik, politik işbirliğinin devam etmesi önemli diyerek konuşmasını bitirdi.

Video:Metalink.tv