İçişleri Bakanı Soylu: “Olayı Yapan Kişi Gözaltına Alındı. Bulgular, PKK/PYD Terör Örgütü”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 81 kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi’ndeki patlamaya ilişkin, “olayın failinin gözaltına alındığını” belirterek, “Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde, PKK/PYD terör örgütü” dedi

İçişleri Bakanı Soylu: “Olayı Yapan Kişi Gözaltına Alındı. Bulgular, PKK/PYD Terör Örgütü”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 81 kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi’ndeki patlamaya ilişkin, “olayın failinin gözaltına alındığını” belirterek, “Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde, PKK/PYD terör örgütü” dedi.

Olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yapan Soylu, şöyle konuştu:

“İstiklal Caddesi bizim milletimizin nazlı bebeğidir. Bu eylemi gerçekleştirenlerin bize ne mesaj vermek istediklerini biliyoruz. Biz bu mesajı aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz. Bugün Amerika tarafından yapılan taziye mesajını da katilin olay yerine ilk gelenlerden birisi olduğu gibi değerlendirmenin esas olduğunu ben düşünüyorum ve bu mesajın da karşılığı çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yakın bir zamanda da görülecektir Allah'ın izniyle.”

"81 yaralıdan 50'si taburcu edildi"

İçişleri Bakanı Soylu patlama nedeniyle hayatını kaybeden 6 kişinin kimliklerini de açıkladı. Soylu, patlama nedeniyle 1984 İstanbul doğumlu Arzu Özsoy ve 2007 Ereğli doğumlu kızı Yağmur Uçar, 1988 Palu doğumlu Yusuf Meydan, 2013 Seyhan doğumlu Ecrin Meydan, 1982 Gümüşhane doğumlu Adem Topkara ile 1995 Rize doğumlu eşi Mukaddes Elif Topkara’nın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Saldırıda 81 yaralının olduğu ve 50 kişinin taburcu edildiği bilgisini paylaşan Soylu, “Bunların bir bölümü kulak çınlamasıyla tedbiren hastanede tuttuğumuz kardeşlerimizdi. Doktorlarımız gidebilirler dedikten sonra hepsi evlerine intikal ettiler. 5 yaralımız şu anda yoğun bakımda. 2 yaralımızın durumu da ağır” dedi.

“Eylemin talimatının Kobani'den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var”

Eylemin gerçekleştiği andan itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile tüm birimlerin, kaynaklandığı yer, talimatın alındığı yer ve eylemi gerçekleştirenlerle ilgili çalışma yaptığını aktaran Soylu, şöyle devam etti:

“İlk değerlendirmelerden itibaren aynı iz üstündeyiz. Eylemin talimatının Kobani'den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin'den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Ve yine elbette ki bu olay hiç olmasaydı, hiç can kaybımız olmasaydı ama şu anda sınırın ötesinde binlerce kahramanımız, sınırın içerisinde dağlarda binlerce kahramanımız, şehirlerin içerisinde binlerce kahramanımız sadece terörü engellemekle mücadele ediyor. Biraz önce olayı yapan, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ondan önce yaklaşık 21 kişi daha gözaltına alınmıştı.”

İLGİLİ HABERLER

İstiklal Caddesi'nde Patlama

"Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü"

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde, PKK/PYD terör örgütü. Ve tekrar söylüyorum. Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bize bu acıyı yaşatanların daha misli ve kat kat acıyı yaşayabilecekleri bir karşılığı yakın bir zamanda onlara göstereceğiz. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Mekanları cennet olsun. Ailelerinin, yakınlarının, dostlarının ve milletimizin başı sağ olsun.”

İstiklal Caddesi’ndeki patlamada, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü zanlının yakalanma anının görüntüsünü paylaştı