III. Charles Resmen Kral İlan Edildi Kraliçe II. Elizabeth'in Resmi Cenaze Töreni 19 Eylül'de Düzenlenecek

Kral III. Charles bugün tarihi bir törenle resmen İngiltere'nin yeni hükümdarı ilan edildi. Yeni Kral, annesi Kraliçe II. Elizabeth’i örnek alacağı sözünü verdi

III. Charles Resmen Kral İlan Edildi Kraliçe II. Elizabeth'in Resmi Cenaze Töreni 19 Eylül'de Düzenlenecek

Kral III. Charles bugün tarihi bir törenle resmen İngiltere'nin yeni hükümdarı ilan edildi. Yeni Kral, annesi Kraliçe II. Elizabeth’i örnek alacağına söz verdi.

96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth'in tahtta geçirdiği 70 yılın ardından Perşembe günü hayatını kaybetmesi üzerine Kraliyet gelenekleri devreye girdi.
73 yaşındaki Charles hemen annesinin yerine geçti ancak İngiltere’nin en üst düzey kraliyet sarayı olan ve 1530'larda VIII. Henry'nin talimatıyla inşa edilen Aziz James Sarayı’nda toplanan Katılım Konseyi’nce bugün kral ilan edildi.
Yüzyıllardır görevleri hükümdara danışmanlık yapmak olan konseyde yer alan Kral’ın oğlu William, eşi Camilla ve yeni Başbakan Liz Truss, III. Charles’ı resmi olarak hükümdar ilan eden beyannameyi imzaladı.

Törende hazır bulunan eski başbakanlar ve diğer üst düzey siyasetçi ve din adamları, yeni hükümdarın ilanını, geleneklerin izinden giderek “Tanrı Kral’ı korusun” sözleriyle destekledi.

İLGİLİ HABERLER

Kraliçe’nin Ardından Afrika ve Karayipler’de Farklı Tepkiler


Charles, "Bu büyük mirasın ve şimdi bana geçen egemenliğin görev ve ağır sorumluluklarının derinden farkındayım" dedi.

Yeni Kral, "Bu sorumlulukları üstlenirken, anayasal hükümeti destekleme konusunda bana verilen ilham verici örneği takip etmeye ve bu adalardaki halkların ve dünyanın dört bir yanındaki İngiliz Milletler Topluluğu krallıkları ve bölgelerinin barış, uyum ve refahını sağlamaya çalışacağım" diye konuştu.

Daha sonra, Aziz James Sarayı'nın balkonundan Ana Bildiri okundu ve III. Charles'ın Kral ilanının balkondan da duyurulması ile tören tamamlandı.

Seremoninin ardından askeri bir bando eşliğinde askerler ve tören kıyafetleri içinde sancak ve mızrak taşıyan erkekler, Londra’da 1566'dan ticaret merkezi olan Kraliyet Borsası'na geldi ve burada bildiri tekrar okundu.

Bildiri ayrıca Birleşik Krallık'ın diğer başkentleri olan İskoçya'nın Edinburgh, Kuzey İrlanda'nın Belfast ve Galler'in Cardiff şehirlerinde de okunuyor.

Tören, televizyon kanallarında yayınlanan ilk İngiliz hükümdarlık yemin töreni olarak da tarihe geçti.

Kraliçe'nin cenaze töreni 19 Eylül'de

Kraliyet yetkilileri, Kraliçe Elizabeth'in devlet töreninin 19 Eylül Pazartesi günü yapılacağını açıkladı.

Elizabeth'in İskoçya kraliyet sancağıyla kaplı ve üzerinde çelenk bulunan meşe tabutu, hayatını kaybettiği İskoçya'daki yazlık evi Balmoral Kalesi'nin balo salonunda bekletiliyor.

İLGİLİ HABERLER

70 Yıl Tahtta Kalan Kraliçe

Yarın altı saatlik bir yolculukla İskoçya'nın başkenti Edinburgh'a götürülecek olan tabut, halkın Kraliçe’ye hürmetlerini sunmalarına olanak tanıyacak.

Tabut Salı günü uçakla Londra'ya getirilecek ve Buckingham Sarayı'nda kaldıktan sonra Westminster Hall'a götürülerek 19 Eylül’de Westminster Katedrali’nde düzenlenecek cenaze törenine kadar burada bekletilecek.

Öte yandan, Prens William ve eşi Kate, Kraliçe Elizabeth'in ölümünün ardından hediyelere ve çiçeklere bakmak için Windsor Kalesi'nin önüne çıktı. Tahtın yeni varisi ve eşine, ABD'de yaşayan kardeşi Prens Harry ve eşi Meghan Markle da eşlik etti.

Harry ve Meghan'ın ABD'ye taşınmasının ardından İngiltere'nin yeni kralının iki oğlu arasındaki ilişkiler gerilmiş ve dörtlü o zamandan beri bu kadar yakın görülmemişti.

Prens William'ın, Windsor Kalesi'nin girişinde sıralanan kalabalıkla konuşurken, resmi olarak Sussex Dükü ve Düşesi olarak bilinen Harry ve Meghan'ı, kendisine ve Kate'e katılmaya davet ettiğini söyledi.