IMF: “Sert Kış Avrupa’da Huzursuzluğa Neden Olabilir”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa’da kışın sert geçmesi halinde toplumsal huzursuzlukların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Georgieva, "Doğa ana işbirliği yapmamaya karar verirse ve kış gerçekten sert geçerse, bu bazı sosyal huzursuzluklara yol açabilir” dedi

IMF: “Sert Kış Avrupa’da Huzursuzluğa Neden Olabilir”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa’da kışın sert geçmesi halinde toplumsal huzursuzlukların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Georgieva, “Bazı ülkelerde kesinlikle resesyon korkusu var ya da resesyon olmasa bile bu kış resesyon gibi hissedilecek. Doğa ana işbirliği yapmamaya karar verirse ve kış gerçekten sert geçerse, bu bazı sosyal huzursuzluklara yol açabilir” diye konuştu.

Avrupa'nın Ukrayna'daki savaşın ekonomik sonuçlarından doğrudan etkilendiğini belirten Georgieva, Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau'nun katılımıyla gerçekleşen "2022 Michel Camdessus Merkez Bankacılığı Dersi" etkinliğine katıldı.

İLGİLİ HABERLER

Von der Leyen Üçüncü Kez Kiev’e Gidiyor

Kristalina Georgieva, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bir yandan enflasyonla mücadele ederken diğer yandan da "ekonomiyi ayakta tutma gerekliliğinin bilincinde olması gerektiğini” söyledi.

Küresel ekonominin şok üstüne şok yaşadığını da belirten Georgieva, bu şokların ilkinin Kovid-19, ikincisinin ise Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş olduğunu dile getirdi.

Georgieva, enflasyonun inatçı ve düşünülenden daha geniş tabanlı olduğuna işaret ederek, merkez bankalarının da enflasyonla mücadelede inatçı olmaları gerektiğini vurguladı.

Maliye politikasının hedeflerinin yeterli şekilde belirlenmemesi halinde para politikasının düşmanı haline geleceğini belirten Georgieva, bu durumun enflasyonu da körükleyeceğini kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Avrupa'ya gaz sevkiyatında kesintiler yaşanıyor. Birçok Avrupa ülkesi kış için alternatif enerji politikalarını gözden geçirmek zorunda kaldı.