İngiltere Rus TV Kanalının Ruhsatını İptal Etti

İngiltere radyo televizyon kurumu Ofcom, Rus hükümeti tarafından desteklenen Russia Today (RT) kanalının İngiltere’de yayın yapmasını sağlayan lisansı iptal ettiğini açıkladı. Kremlin karara tepki gösterdi

İngiltere radyo televizyon kurumu OFCOM, Rus hükümetinin desteklediği Russia Today (RT) kanalının İngiltere’de yayın yapmasını sağlayan ruhsatı iptal ettiğini açıkladı.

OFCOM’dan yapılan açıklamada, RT’nin Rusya’da devlet tarafından fonlandığı ve bu sebeple Ukrayna operasyonu konusunda bağımsız habercilik yapamadığı gerekçesiyle ruhsatının iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Yürütülen soruşturma neticesinde RT kanalının komşu bir egemen ülkeyi işgal eden Rus hükümeti tarafından fonlandığı tespit edilmiştir. Öte yandan Rusya’da yeni kabul edilen yasalar da tarafsız gazeteciliği suç haline getirmiştir” denildi.

Kremlin, karara tepki gösterdi ve RT kanalının İngiltere tarafından yayın ruhsatının iptal edilmesini “delilik” olarak nitelendirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da karara “Batı ülkelerinde bağımsız medya yok” diyerek tepki gösterdi.