İngiltere’de Başbakanlığa 11 Aday

İngiltere’de Boris Johnson’dan boşalan başbakanlık koltuğunu doldurmak için aralarında Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın da bulunduğu 11 Muhafazakar Partili, aday olduğunu açıkladı. İngiliz basını, yeni liderle ilgili sürecin bugün açıklanacağını bildirdi

İngiltere’de Başbakanlığa 11 Aday

İngiltere’de Boris Johnson’dan boşalan başbakanlık koltuğunu doldurmak için aralarında Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın da bulunduğu 11 Muhafazakar Partili, aday olduğunu açıkladı.

İktidardaki Muhafazakar Parti, bir dizi skandalın ardından kabinesindeki istifalarla birlikte görevinden ayrılacağını açıklayan Boris Johnson’ın yerine geçecek yeni liderle ilgili süreci bugün açıklayacak.

İngiliz basını, sürecin detaylarının ve takvimin bugün belli olacağını bildirdi. Johnson'ın halefi bulunana kadar görevde kalmasından memnun olmayan pek çok milletvekilinin seçim sürecinin hızlandırılmasını istediği kaydedildi.

Muhafazakar Parti’nin yeni liderinin normal süreçte, sonbaharda yapılacak yıllık kongrede seçilmesi ve böylece ülkenin yeni Başbakanının belirlenmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere Başbakanı Johnson Görevinden İstifa Etti

Dışişleri Bakanı Liz Truss adaylığını açıkladığı ve Daily Telegraph gazetesinde yer alan makalesinde, "Liderliğim altında, insanların hayat pahalılığıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ilk günden itibaren vergileri azaltmaya başlayacağım. Vergileri arttırmak doğru değil” diyerek, seçim vaadini duyurdu.

Truss’ın yanı sıra Başbakan adayları arasında, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, şimdiki Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, eski Sağlık Bakanları Jeremy Hunt ve Sajid Javid, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps de bulunuyor.

Yeni Başbakanı, Muhafazakar Parti'nin ülke genelindeki yaklaşık 200 bin üyesi belirleyecek.

2019 yılından bu yana Başbakanlık yapan 58 yaşındaki Boris Johnson partisinden aralarında bakanların da bulunduğu çok sayıda kişinin istifa etmesinin ardından geçen hafta Muhafazakar Parti liderliğinden ayrılacağını açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson açıklama yaptıktan sonra ofisine dönüyor.
İLGİLİ HABERLER

İngiltere’de Yeni Başbakan Eylül’e Kadar Seçilecek