İngiltere'den Rusya'ya “Ukrayna’yı işgal etmeyin” Uyarısı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugünkü Brüksel temaslarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “Ukrayna’yı işgal etmemesi” konusunda uyarması bekleniyor

İngiltere'den Rusya'ya “Ukrayna’yı işgal etmeyin” Uyarısı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugünkü Brüksel temaslarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i “Ukrayna’yı işgal etmemesi” konusunda uyarması bekleniyor.

NATO’da yapacağı görüşmeler öncesinde konuşan Johnson, “Birleşik Krallık, Avrupa güvenliğinin değişmez savunucusudur” dedi.

Johnson, NATO’nun konuyla ilgili taviz vermeyeceğinin vurgulanmasının önemine de dikkati çekerek “Bu, her NATO müttefiki ve her NATO üyesi olmak isteyen Avrupa demokrasisi için geçerlidir” diye konuştu.

Johnson bugün Brüksel’de ve Varşova’da temaslarda bulunacak. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın da Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya gelmesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanlığı, “ülkenin Rusya-Ukrayna krizinin çözümü için uluslararası çabalara liderlik ettiğini” bildiriyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace da yaptığı açıklamada, “NATO’da olsanız da olmasanız da, yapmaya çalıştığımız şey, ülkelerin güvenlik ittifaklarını seçme konusundaki egemenlik haklarını korumaktır” dedi.

Ukrayna sınırında 100 binden fazla askeri bulunan Rusya, olası işgal iddialarını reddediyor. ABD, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve NATO ise Putin’in Ukrayna’yı ilhak etmesinden endişe ediyor.