İran Şehirlerine Sivil Savunma Sistemi Kuruyor

İran Savunma Bakanlığı, İsrail ve ABD ile gerilim sürerken, ülkenin 51 şehir ve kasabasının olası bir yabancı saldırıyı engellemek üzere sivil savunma sistemleriyle donatıldığını söyledi

İran Şehirlerine Sivil Savunma Sistemi Kuruyor

İran Savunma Bakanlığı, İsrail ve ABD ile gerilim sürerken, ülkenin 51 şehir ve kasabasının olası bir yabancı saldırıyı engellemek üzere sivil savunma sistemleriyle donatıldığını söyledi.

Savunma Bakan Yardımcısı General Mehdi Ferahi'nin İran medyasına yaptığı açıklamaya göre sivil savunma ekipmanları, İran silahlı kuvvetlerinin "tehdit ve riskin türüne göre kesintisiz çalışan bir yazılım kullanarak tehditleri tanımlamasını ve izlemesini" sağlıyor.

"Bugünlerde ülkelerin gücüne bağlı olarak savaş biçimleri daha karmaşık hale geldi" diyen Ferahi, siber, biyolojik ve radyoaktif saldırıları da içeren hibrit savaşların, klasik savaşların yerini aldığını söyledi.

Ferahi İran'ı tehdit edebilecek ülkelerin isimlerini vermedi.

İran son yıllarda İsrail ve ABD'yi, ülkenin altyapısına zarar veren siber saldırılar düzenlemekle suçluyor. İran ayrıca İsrail'i, nükleer tesislerini sabote etmekle suçladı. İsrail bu sabotajların sorumluluğunu almış ya da reddetmiş değil.

İLGİLİ HABERLER

İran El Koyduğu ABD İnsansız Deniz Araçlarını Bıraktı

Bölgede ABD-İran askeri gerilimi de uzun süredir devam ediyor. Nükleer müzakereler sürerken İran son olarak, bu hafta başında Kızıldeniz'de ABD'ye ait askeri insansız deniz araçlarına el koymuştu.

ABD Donanması Salı günü, İran Devrim Muhafızları deniz kuvvetlerinin Körfez'de ABD 5. Filosu’nun kullandığı insansız bir su üstü aracını ele geçirme girişimini engellediğini açıklamıştı. İran insansız geminin, deniz trafiği için tehlike oluşturduğunu söylemişti.