İran: "Trump Yargılansın"

İran Cumhurbaşkanı Reisi, eski ABD Başkanı Trump'ın yargılanmaması durumunda iki yıl önce ABD'nin düzenlediği SİHA saldırısında öldürülen Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani'nin intikamını alacaklarını söyledi

İran: "Trump Yargılansın"

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yargılanmaması durumunda iki yıl önce Bağdat havalimanı yakınında ABD'nin düzenlediği insansız silahlı hava aracı (SİHA) saldırısında öldürülen Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani'nin intikamını alacaklarını söyledi.

Üst düzey bir koalisyon yetkilisinin basına açıkladığı kayıtlar, etkisiz hale getirilen iki SİHA’nın enkaz görüntülerini içeriyor.
İLGİLİ HABERLER

"ABD Üssüne Yönelik SİHA Saldırısı Önlendi"

İran ve Irak'ta desteklediği gruplar, İran ordusunun seçkin birimi Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün komutanı olan Süleymani'yi ölümünün ikinci yıldönümünde anmak için bazı eylemler düzenliyor.

Süleymani, 3 Ocak 2020'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatı üzerine öldürülmüştü.

Reisi, Pazartesi televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Trump ve (ABD eski Dışişleri Bakanı) Mike Pompeo, General Süleymani'nin suikastı için adil bir mahkemede yargılanmazsa Müslümanlar şehidimizin intikamını alacaktır" dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve İsrail Başbakanı Naftali Bennett
İLGİLİ HABERLER

ABD ve İsrail’den İran’a Karşı Ortak Açıklama 

İran medyasına göre İran, Pazar günü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni, gönderdiği mektupta, ABD'yi ve Tahran'ın iddiasına göre Süleymani suikastında parmağı olan İsrail'i işlenen cinayetten sorumlu tutmağa çağırdı. 

ABD, suikasttan birkaç gün sonra Birleşmiş Milletler'e Süleymani'nin öldürülmesinin meşru müdafaa olduğunu bildirmiş ve ABD personeli ve çıkarlarını korumak için Ortadoğu'da "gereken" ilave müdahalelerde bulunma sözü vermişti.