Irkçılık Almanya'nın Kaderi mi?

2022 yılının ilk günü müslüman mezarlığına yapılan saldırı gündeme oturdu.

Irkçılık Almanya'nın Kaderi mi?
Foto:Tiwetter Mv.Zafer Sırakaya
Irkçılık Almanya'nın Kaderi mi?

Almanya'nın  Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ne bağlı Iserlohn kentinde Müslüman mezarlığı yeni yılın ilk günü kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı.Saldırı Türklerin 60 yıl göç hikayelerinin içinde ne ilk saldırı nede son saldırı olacağa benziyor.

Irkçı sadırıdan kısa bir süre sonra  Türkiye Cumhuriyeti Dişişileri Bakanlığı yazılı bir açıklama ile tepkisini duyurmuştu Bugün saldırıya duyarsız kalmayanlar arasına TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Essen Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Emre Öngel, Din Hizmetleri Ataşesi Hakkı Gür, Iserlohn Belediye Başkan Yardımcısı Thorsten Schick, yerel siyasi parti temsilcileri, Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, DİTİB ve diğer sivil toplum teşkilatların başkan ve yöneticileri ile yüzlerce Müslüman tahrip edilen mezarlığı ziyaret ederek bir anma programı düzenleyerek gösterdi. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya saldırı ile alakalı olarak sosyal ağlardan kamuoyuna açıklamalarda bulundu .Sırakaya açıklamalarında , menfur saldırıdan sonra siyasetin, sivil toplum kuruluşlarının ve kamuoyunun bir araya gelmesinin bir dayanışma göstergesi olduğunu söyledi.
Sırakaya, programın, bu tür saldırılara karşı insanlık açısından duruşu gösterme açısından da son derece kıymetli olduğunu vurguladı. 1961 yılında başlayan İş Gücü Anlaşması ile Avrupa'ya gelen Türklerin mezarlarının burada bulunmasının, Avrupa'yı vatan olarak gördüklerinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Sırakaya, şunları söyledi: "Yapılmış olan bu tür saldırılara karşı ortak dayanışmamızı, demokrasiye karşı yapılan bu saldırıya karşı ortak dayanışmamızı önümüzdeki süreç içerisinde göstermeye devam edeceğine inanıyorum. Türk toplumunun birliğine, beraberliğine ne kadar ihtiyaç duyduğunu göstermesi anlamında bugün vatandaşlarımızın bir araya gelmiş olması son derece kıymetliydi. Allah tekrar böyle bir imtihandan toplumumuzu korusun. Bu tür saldırıların son bulması için de önümüzdeki süreç içerisinde sivil toplum olarak, siyaset olarak muhakkak daha etkin önlemler alınması gerektiğini ifade ediyorum. Bir kez daha böyle bir saldırının son olması temenni ediyorum, arzu ediyorum." Sırakaya, programın ardından yakınlarının mezarı tahrip edilen ailelerle bir araya geldi.

Almanya'da Irkçı saldırılar yıllar içinde sistematik olarak kurumsal kimliğe bürünmüş ve işlenen ırkçı çinayetlerin failleri bir şekilde gizlenerek gündemden düşürülmüştü.Müslüman mezarlıklarına yapılan saldırlarda ilk olmamakla birlikte yıllardır yaşanan bu saldırılar Almanyanın ve ülkede yaşayan müslümanların kaderi olmuş gibi görünüyor.

1990 yıllarda Berlin Türk Şehirlik camisine ve mezarlığına saldırılar o dönem Türk  basına yansımıştı.Dönemin belediye başkanı ve politikacıları Şehitlik camisi yetkililerine  geçmiş olsun ziyareti bulunmuşlardı.

Sorumuz  haklı olarak ''Irkçılık Almanya'nın Kader mi?'' manşete yansıdı.

Yıl  2022'nin  ilk günü yaşanan müslüman mezarlığı saldırısı NRW Haber gazetesinin manşetine ''Irkçılık bitmiyor '' diye 1990'lara  hatta 60 yıllık Almanya göç hikayelerine acılarla kazınıyordu.

2022 başlaması ile gündemin birinci maddesi olan ırkçılık  önümizdeki süreçte Almanya'nın politik faliyet ve vizyonun bu konuda nasıl önlemler veya çözümler alıp almayacağı merak konusu 

EkşiHaber

İlgili Haber


Türk Dişişleri Bakanlığından Müslüman Mezarlığına Yapılan Saldırıya Tepki